Ανώτερος διπλωμάτης: Δύο φορές συζητήθηκαν στις Βρυξέλλες τα Βαρώσια
Το άνοιγμα της περίκλειστης πόλης της Αμμοχώστου έχει ήδη τεθεί δύο φορές στο Συμβούλιο, στην Επιτροπή των Μονίμων Αντιπροσώπων των 27 κρατών μελών (COREPER ) και αναμένεται να τεθεί εκ νέου, τόσο στο Συμβούλιο των Υπουργών Εξωτερικών🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![AP Photo/Petros Karadjias](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/64da3863-aee8-473a-8a45-d5c370e6892f.jpg)
Δύο φορές έχει συζητηθεί ήδη το θέμα των Βαρωσίων στις Βρυξέλλες, ενώ η πρώτη «επίσημη» κουβέντα θα είναι τη Δευτέρα στο Συμβούλιο των Υπουργών Εξωτερικών.
Σύμφωνα με ανώτερο διπλωμάτη, το άνοιγμα της περίκλειστης πόλης της Αμμοχώστου έχει ήδη τεθεί δύο φορές στο Συμβούλιο, στην Επιτροπή των Μονίμων Αντιπροσώπων των 27 κρατών μελών (COREPER ) και αναμένεται να τεθεί εκ νέου, τόσο στο Συμβούλιο των Υπουργών Εξωτερικών τη Δευτέρα στο Λουξεμβούργο από τον Κύπριο ΥΠΕΞ Νίκο Χριστοδουλίδη, όπως και τη Σύνοδο Κορυφής την Πέμπτη στις Βρυξέλλες, όπου το θέμα θα θέσει ο Κύπριος πρόεδρος Νίκος Αναστασιάδης.
Η Άγκυρα προσπαθεί να πείσει ότι κάνουν ό,τι τους έχουν ζητηθεί και ότι είναι έτοιμη να ξεκινήσει το διάλογο, αλλά κινήσεις όπως τα Βαρώσια δε βοηθούν. Οι Βρυξέλλες είναι δυσαρεστημένες, αφού βλέπουν ότι η Τουρκία κάνει ένα βήμα μπροστά και ένα πίσω. Κάτι που ξεφεύγει από την σταθερή και συνεπή αποκλιμάκωση που ήθελαν να δουν σύμφωνα με τα συμπεράσματα της Συνόδου Κορυφής ώστε να ξεκινήσει η θετική ατζέντα. Σε κάθε περίπτωση, θέμα κυρώσεων δεν τίθεται τώρα, αφού οι ηγέτες έδωσαν ραντεβού γι' αυτό τον Δεκέμβριο.
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr