Ο Κώστας Μπακογιάννης συζητά με μαθητές στο συγκρότημα της Γκράβας (vid)
Η πρόσκληση έφτασε στον υποψήφιο δήμαρχο Αθηναίων από μαθητές του 21ου Γενικού Λυκείου Αθηνών και εκείνος ανταποκρίθηκε άμεσα🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/dfd7b526-0348-48e2-8b58-8087c38ee782.jpg)
Μια συνάντηση ξεχωριστή είχε την περασμένη εβδομάδα στο σχολικό συγκρότημά της Γκράβας ο Κώστας Μπακογιάννης. Η πρόσκληση που έφτασε στον υποψήφιο δήμαρχο Αθηναίων από μαθητές του 21ου Γενικού Λυκείου Αθηνών-στην οποία ανταποκρίθηκε άμεσα-ήταν η αφορμή για μια ουσιαστική συζήτηση με νέα παιδιά για όλα όσα αντιμετωπίσουν στην καθημερινότητα τους ,τόσο στο σχολείο όσο και έξω από αυτό.
Μίλησαν αναλυτικά για την κατάσταση στη Γκράβα αλλά και γενικότερα για θέματα όπως η εικόνα εγκατάλειψης που παρουσιάζουν πολλά πάρκα και παιδικές χαρές ,η παράνομη στάθμευση στην πόλη,τα κατεστραμμένα πεζοδρόμια, οι άστεγοι της Αθήνας. Κουβέντιασαν και για τη σχέση των νέων με την πολιτική και ο υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων συμφώνησε με τους μαθητές ότι τα αιτήματα της κοινωνίας θέλουν λύσεις ανεξάρτητα από κομματικές επιλογές.
![img-9373.jpg img-9373.jpg](/sites/default/files/styles/gallery_normal/public/images/2019/01/img-9373.jpg?itok=ZpGcatsk)
Ένα από τα θέματα του σχολείου που συζήτησαν ήταν η ελλιπής θέρμανση παρά τις προσπάθειες του διευθυντή του 21ου ΓΕΛ, με αποτέλεσμα κάποιες φορές, όπως είπαν οι μαθητές, να κάνουν μάθημα με μπουφάν. «Στο Καρπενήσι τα παιδιά στα σχολεία δεν φοράνε μπουφάν όταν κάνουν μάθημα. Και φοράτε εσείς στην Αθήνα;», αναρωτήθηκε ο Κώστας Μπακογιάννης σε μια κουβέντα στην οποία τα παιδιά έβαλαν και θέματα όπως η συντήρηση των σχολικών κτιρίων και οι προαύλειοι χώροι.
![img-9413.jpg img-9413.jpg](/sites/default/files/styles/gallery_normal/public/images/2019/01/img-9413.jpg?itok=2NaVz4N8)
«Ο δήμαρχος δεν είναι μάγος. Χρειάζεται σχέδιο και να συμφωνήσουμε στους στόχους και τις προτεραιότητες», εξήγησε ο Κώστας Μπακογιάννης. «Εμένα ο δήμαρχος Αθηναίων θα με προκαλούσε με έργα, με πράξεις… Όχι μόνο σε ένα σχολείο αλλά σε όλα τα σχολεία της Αθήνας» του είπε μια μαθήτρια από το 21ου ΓΕΛ.
«Όταν το παιδί είναι καλά είναι και η οικογένεια. Όταν η οικογένεια είναι καλά, είναι και το κράτος», σημείωσε στον Κώστα Μπακογιάννη η διευθύντρια του 21ου Γυμνασίου Αθηνών.
Τραμπ: 150 μέτρα χώριζαν τον 20χρονο επίδοξο δολοφόνο με τον πρώην πρόεδρο - Εικόνες «μαρτυρούν» το φιάσκο των Μυστικών Υπηρεσιών
Εγκληματική οργάνωση με ποινικούς στους κόλπους των οργανωμένων οπαδών που συνελήφθησαν στην Αλεξάνδρας
Κύκλωμα εκβιαστών: «Δεν αποδέχομαι τις κατηγορίες, ερμηνεύονται λάθος οι διάλογοι» - Τι λέει η «Νάνσυ» μέσα από τη φυλακή
Τζανάκης για καύσωνα: Τα σοβαρά προβλήματα υγείας που προκαλεί η ζέστη - Τι να αποφεύγουμε
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr