Τα σιροπιαστά και η περιέργεια του ζαχαροπλάστη για τον Αλέξη Τσίπρα
«Μήπως είστε με τον Τσίπρα», τους ρώτησε εκείνος, με τους συνεργάτες του πρωθυπουργού να απαντούν καταφατικά🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Φωτογραφία αρχείου (AP)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/7242f7fe-1ce5-4ef3-824f-6e3914becad3.jpg)
Το να πας στην Κωνσταντινούπολη και να φύγεις χωρίς γλυκά, είναι σαν να πας Ελβετία και να φύγεις χωρίς σοκολάτες. Έτσι σκέφτηκαν και οι συνεργάτες του Αλέξη Τσίπρα και χθες το απόγευμα ξέκλεψαν λίγο χρόνο και πήγαν σε ένα παραδοσιακό ζαχαροπλαστείο της Πόλης να προμηθευτούν σιροπιαστά. Όταν έφτασαν εκεί, λίγο που μιλούσαν ελληνικά, λίγο τα κοστούμια και τα ταγέρ, κίνησαν την περιέργεια του ζαχαροπλάστη…
«Τον αγαπώ»
«Μήπως είστε με τον Τσίπρα», τους ρώτησε εκείνος, με τους συνεργάτες του πρωθυπουργού να απαντούν καταφατικά. «Τον αγαπάω! Περιμένετε!», αποκρίθηκε ο ζαχαροπλάστης. Αμέσως κατευθύνθηκε στο πίσω μέρος του καταστήματος και έφτιαξε επιτόπου παρτίδες με γλυκά, όλα για τον Αλέξη και φυσικά κερασμένα. Το αποτέλεσμα ήταν να ακολουθήσει την ελληνική αποστολή για να τα παραδώσει αυτοπροσώπως στον Έλληνα πρωθυπουργό και να τον γνωρίσει. Και να ταν μόνο αυτό;
Χαμός
Ένας καταστηματάρχης στην περιοχή που βρίσκεται το προξενείο μας στην Πόλη, μόλις κατάλαβε ότι ήταν εκεί ο Αλέξης έσπευσε με μια ανθοδέσμη στα χέρια να τον γνωρίσει και να φωτογραφηθεί μαζί του, όπως και αρκετοί άλλοι. Ξέρετε πόση ώρα έκανε για να φύγει από τις πολλές χαιρετούρες και τις φωτογραφίες; Πάνω από μία ώρα! Αυτά συμβαίνουν όταν είσαι φίρμα…
Η δέσμευση Μητσοτάκη για επιδότηση στο ρεύμα και οι αιχμές: Τα μηνύματα για Βόρεια Μακεδονία και Κυπριακό
«Πονοκέφαλος» τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Πόσο πιο ακριβά είναι σε σχέση με πέρυσι - Πού θα κάνουν τελικά διακοπές οι Έλληνες
Χρόνια πίσω η Ελλάδα στη διαχείριση αποβλήτων: Πώς κινδυνεύει να παγιδευτεί στα «δίχτυα» της κοστοβόρου καύσης
Καθημερινές ιστορίες εργασιακής τρέλας: Ο εργοδότης της κατέβαλλε αποζημίωση γιατί έβηξε σκόπιμα πάνω της κατά την πανδημία
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr