Αυτοδιοικητικές εκλογές - Μητσοτάκης: Ψηφίζουμε για μια καλύτερη καθημερινότητα, για ποιοτικές υπηρεσίες πρόνοιας, υγείας και αναπτυξιακή δυναμική
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![Ψήφισε ο Κυριάκος Μητσοτάκης (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ/EUROKINISSI)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/dabea90c-ac1a-417a-ac92-dc15aa46c604.jpg)
Στο 1ο Λύκειο Κηφισιάς ψήφισε ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, όπου τον υποδέχτηκε ο υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής, Νίκος Χαρδαλιάς.
Στις δηλώσεις του ο πρωθυπουργός ανέφερε:
«Σήμερα είναι η μεγάλη γιορτή της Aυτοδιοίκησης, ψηφίζουμε για δημάρχους, για περιφερειάρχες, για μία καλύτερη καθημερινότητα, για ποιοτικές υπηρεσίες πρόνοιας, υγείας, για αναπτυξιακή δυναμική. Η ΝΔ δεν έχει κρύψει ότι έχει δώσει πολιτική διάσταση στις εκλογές για τις 13 Περιφέρειες της χώρας και τους τρεις μεγάλους δήμους.
Γι’ αυτό θέλουμε πρωτίστως στις περιφέρειες να εκλέξουμε ανθρώπους οι οποίοι να ασπάζονται το όραμά μας για μια καλύτερη Ελλάδα με έντονη αναπτυξιακή δυναμική. Οι πολίτες θα επιλέξουν ελεύθερα τους τοπικούς άρχοντες που αυτοί θα κρίνουν ότι θα μπορέσουν να εξυπηρετήσουν καλύτερα τις δικές τους ανάγκες. Η κυβέρνηση έχει στηρίξει την τοπική αυτοδιοίκηση με πολλά νέα χρηματοδοτικά εργαλεία και έχει προσθέσει και με το πρόσφατο νομοσχέδιο νέες διατάξεις που αφορούν τη διαφάνεια και τη λογοδοσία των δήμων.
Από κει και πέρα η κρίση περνά στα χέρια των πολιτών και ως προς τον πολιτικό απολογισμό αυτής της κάλπης θα έχουμε την ευκαιρία να τον κάνουμε σήμερα το βράδυ».
«Δεν είδα κανέναν στην πισίνα»: Τι λέει η ναυαγοσώστρια της κατασκήνωσης όπου πέθανε η 8χρονη - Τα ερωτήματα που ζητούν απάντηση
Σε σοβαρή κατάσταση στο νοσοκομείο ο πατέρας του Γιαμάλ - Στο «φως» βίντεο από την επίθεση
«Μου τα πήραν όλα»: Σπαρακτικός ο πατέρας που έχασε τα νεογέννητα παιδιά του και τη γυναίκα του σε ισραηλινό πλήγμα
Εντυπωσιακό timelapse βίντεο: Το Βόρειο Σέλας φάνηκε από το διάστημα και «μάγεψε»
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr