Εκλογές: Τα μεγάλα ντέρμπι της κάλπης - Τα «θρίλερ» που κρίθηκαν για λίγες ψήφους
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![Εκλογές/EUROKINISSI](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/30c92a25-3580-4e91-a1dc-6e1a852472e1.jpg)
Ελάχιστες ψήφοι διαφορά μεταξύ των δύο υποψηφίων σε τέσσερις δήμους της χώρας μετέτρεψε τον δεύτερο γύρο των αυτοδιοικητικών εκλογών σε ντέρμπι.
Τα ντέρμπι
Στον Δήμο Τυρνάβου με ενσωματωμένο το 95,83%, καθώς απομένει η καταμέτρηση σε δύο εκλογικά κέντρα ο Αστέριος Τσικριτσής προηγείται, με μόλις 36 ψήφους, του Αθανάσιου Αμάρι Σάμερ (5.625 έναντι 5.589), ενώ πριν ενσωματωθεί το τελευταίο τμήμα η διαφορά υπέρ του Τσικριτσή ήταν δύο ψήφοι!
Στον πλημμυρόπληκτο Δήμο Παλαμά Καρδίτσας, με την ενσωμάτωση στο 100% νέος δήμαρχος είναι ο Σωκράτης Δασκαλόπουλος ο οποίος κέρδισε τον νυν δήμαρχο με μόλις 11 ψήφους διαφορά. Συγκεκριμένα ο κ. Δασκαλόπουλος πήρε 50,06% και 4.575 ψήφους έναντι 49,94% και 4.564 ψήφους που έλαβε ο Γιώργος Σακελλαρίου.
Στον Δήμο Καστοριάς προηγείται ο νυν δήμαρχος Ιωάννης Κορεντσίδης με 50,39% και 8.228 ψήφους του Γρηγόρη Γρηγοριάδη που λαμβάνει 49,61% και 8.102 ψήφους κι ενώ έχουν απομείνει δύο εκλογικά τμήματα (ενσωμάτωση 97,98%).
Στον Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας με ενσωματωμένα τα 62 από τα 63 εκλογικά τμήματα προηγείται ο Γιάννης Τομπούλογλου με 50,54% και 5.073 ψήφους του νυν δημάρχου Γιάννη Βούρου που λαμβάνει ποσοστό 49,46% και 4.965 ψήφους.
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr