Δεν υπάρχουν αυταπάτες για επίλυση μεγάλων διαφορών στα ελληνοτουρκικά - Ο αστερίσκος στη συμφωνία για το Μεταναστευτικό
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
Η συμφωνία της Αθήνας άφησε ένα θετικό αποτύπωμα. Ωστόσο, τα δύσκολα, δηλαδή τις ελληνοτουρκικές διαφορές, οι δύο πλευρές αποφάσισαν να τα αφήσουν στην άκρη και επικεντρωθήκαν σε πράγματα που ενώνουν τις δύο πλευρές.
Στην ουσία δεν πρόκειται για ελληνοτουρκικές διαφορές αλλά για μονομερείς διεκδικήσεις της Τουρκίας έναντι της Ελλάδας και των κυριαρχικών της δικαιωμάτων. Και αυτό, όσες και αν ήταν καλές οι προθέσεις, δεν έχει αλλάξει και η Ελλάδα το ξέρει καλά, σύμφωνα με το ρεπορτάζ της Έφης Κουτσοκώστα για το OPEN.
Το θετικό
Το θετικό ήταν κάποιες συμφωνίες και κυρίως η συμφωνία για το Μεταναστευτικό που είναι πολύ σημαντική για την Αθήνα, καθώς τους τελευταίους μήνες -που έχουν βελτιωθεί οι σχέσεις- οι ροές στα νησιά έχουν μειωθεί.
Όμως, υπάρχει αστερίσκος εδώ γιατί οι εικόνες που έρχονται από τα νησιά, κυρίως από τα ΚΥΤ, είναι τραγικές καθώς τα κέντρα είναι ασφυκτικά γεμάτα και αυτό γιατί από το 2020 η Τουρκία δεν εφαρμόζει όλα τα μέρη της ευρωτουρκικής συμφωνίας και κυρίως αυτό που μιλά για τις επιστροφές των παράτυπων μεταναστών.
Μένει να δούμε πώς θα εξελιχθεί, καθώς η συζήτηση για μία νέα ευρωτουρκική συμφωνία έχει ανοίξει.
Άφαντοι οι σαμποτέρ του σιδηροδρομικού δικτύου στο Παρίσι - «Τρέχουν» οι έρευνες των Αρχών
Οι Gojira έγραψαν Ιστορία: Όταν η metal μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και... αποκεφάλισε Αντουανέτες — Η μπάντα-προστάτης του περιβάλλοντος
Πρώτο στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών το Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας - Ποια τμήματα τους προσελκύουν
Η στιγμή που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντοπίζει τη μητέρα του στο πλήθος που έβλεπε την Τελετή Έναρξης
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr