Αποτελέσματα εκλογών 2019 - Μυτιλήνη: Σε ύψη ρεκόρ η αποχή
Η συμμετοχή από 41,89% στις εκλογές της 26ης Μαΐου έπεσε χθες σε 34,81%🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![(Eurokinissi)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/942577ce-01d5-4e0f-810a-9226e1eed04c.jpg)
Εκλογές 2019: Σε ύψη ρεκόρ εκσφενδονίστηκε η αποχή στις χθεσινές εκλογές στο βόρειο Αιγαίο, με τη νησιωτική περιφέρεια να αναδεικνύεται σε πανελλαδική «πρωτεύουσα» της αποχής.
Συγκεκριμένα η συμμετοχή από 41,89% στις εκλογές της 26ης Μαΐου έπεσε χθες σε 34,81%. Σε 10,42% από 8,01% αυξήθηκαν επίσης οι άκυρες και λευκές ψήφοι.
Περιφερειάρχης βορείου Αιγαίου αναδείχθηκε με 55,4% ο ανεξάρτητος προερχόμενος από τη Νέα Δημοκρατία Κώστας Μουτζούρης πρώην Πρύτανης του Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Η σημερινή περιφερειάρχης βορείου Αιγαίου Χριστιάνα Καλογήρου με την στήριξη του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης συγκέντρωσε το 44,6% των ψήφων.
Στις «μεγάλες» περιφερειακές ενότητες της Λέσβου και της Χίου ο κ. Μουτζούρης συγκέντρωσε το 62,77 και 63,81% των ψήφων αντίστοιχα. Αντίθετα η κ. Καλογήρου επικράτησε του κ. Μουτζούρη στις περιφερειακές ενότητες της Σάμου, της Λήμνου και της Ικαρίας με 59,22%, 62,75% και 78,67% αντίστοιχα.
Νέα μέτρα για την ακρίβεια στο ρεύμα προανήγγειλε ο Μητσοτάκης: Έκτακτο τέλος στους παραγωγούς ενέργειας για επιδότηση τον Αύγουστο
Πειραιάς: Εμπλεκόμενος στην δολοφονία Λυγγερίδη ο 20χρονος σύντροφος της ανήλικης που μαχαίρωσε 19χρονη
ΗΠΑ: Εκτός περιμέτρου ασφαλείας το κτίριο από το οποίο ο δράστης πυροβόλησε τον Τραμπ - «Παταγώδης αποτυχία»
Ιστορική στιγμή: Η σπανιότερη φάλαινα στον κόσμο μπορεί να ξεβράστηκε σε παραλία - Δεν την είχε συναντήσει ποτέ άνθρωπος
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr