Αποτελέσματα εκλογών 2019: Τα βόρεια προάστια «ψήλωσαν» τον Πατούλη
Πού πήρε τις πιο σκληρές μάχες και «ψήλωσε»🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Γιώργος Πατούλης/Eurokinissi](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/84b015ed-d2b9-47ed-93ca-a6d5c1b68cc1.jpg)
Πανοµοιότυπα από πλευράς ποσοστών µε εκείνα του Δήµου Αθηναίων είναι εκείνα της Περιφέρειας Αττικής, που ανέδειξε νέο περιφερειάρχη τον Γιώργο Πατούλη µε ποσοστό 65,9%. Η συµµετοχή των ψηφοφόρων µειώθηκε από το 58,86% την πρώτη Κυριακή στο 40,92%, µε αποτέλεσµα η αποχή να διαµορφωθεί περίπου στο 60%, δηλαδή χαµηλότερα από του κεντρικού δήµου.
Ο συνολικός αριθµός των ψηφοφόρων µειώθηκε από τους 1.714.528 του πρώτου γύρου στους 1.076.142 στον δεύτερο. Παρά την απώλεια των σχεδόν 650.000 ψηφοφόρων, ο κ. Πατούλης κατάφερε να αυξήσει τις δικές του ψήφους από τις 600.041 της πρώτης Κυριακής στις 704.000 (στο 97,27% των ψήφων) κλείνοντας µε ποσοστό 65,9%.
Η Ρένα Δούρου κατάφερε επίσης να αυξήσει τις δικές της ψήφους από 314.320 στον πρώτο γύρο στις 366.992 στον δεύτερο, αλλά έµεινε σε ποσοστό 34,1%. Ο κ. Πατούλης έδειξε τη µεγαλύτερη ισχύ του στον Βόρειο Τοµέα της Αθήνας, όπου κέρδισε το 71,26%, και στην Ανατολική Αττική, όπου ξεπέρασε επίσης το 70% (70,11%). Σχεδόν επτά στους δέκα ψηφοφόρους επέλεξαν Πατούλη και σε Δυτική Αττική (67,28%), στην Περιφερειακή Ενότητα Νήσων (67,12%), στη Νότια Αθήνα (66,76%) και στον Κεντρικό Τοµέα (64,5%) που περιλαµβάνει τον Δήµο Αθηναίων και τους όµορους σε αυτόν.
Τα χαµηλότερα ποσοστά πέτυχε ο νέος περιφερειάρχης στην Περιφερειακή Ενότητα Πειραιά (61,97%) και στη Δυτική Αθήνα (57,58%), όπου η κυρία Δούρου αλλά και ο ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές διατήρησαν τις δυνάµεις τους. Πριν από τις 9 το βράδυ, ο κ. Πατούλης εµφανίσθηκε στο κεντρικό περίπτερο της παράταξής του και πραγµατοποίησε οµιλία στην οποία εµφανίσθηκε ενωτικός. Τόνισε ότι ξεκινά µια νέα ηµέρα για την Αττική και ανέφερε: «∆εν θα σας απογοητεύσουµε, θα δουλέψουµε νυχθηµερόν για την Αττική µας. Να πάµε µπροστά. Να κάνουµε αυτόν τον ευλογηµένο τόπο κάθε µέρα καλύτερο. Θα επιστρέψει στην Αττική το χαµόγελο και η υπερηφάνεια. Θα δουλέψουµε µε σχέδιο και σκληρή δουλειά. Η Αττική δεν έχει άλλο χρόνο για χάσιµο. Σήµερα δεν νίκησε µόνο η παράταξή µας. Νίκησε η ενότητα. Γκρεµίσαµε τις διαχωριστικές γραµµές που κάποιοι πήγαν να βάλουν ανάµεσά µας. Η µεγαλύτερή µου φιλοδοξία είναι να µπορώ να σας κοιτάζω στα µάτια τα επόµενα χρόνια». Επίσης, ο κ. Πατούλης ευχαρίστησε τον Κυριάκο Μητσοτάκη για τη στήριξη που του προσέφερε η Νέα Δηµοκρατία.
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr