Χαρίτσης: Αποτέλεσμα των θυσιών του λαού η έξοδος από τα μνημόνια
Αλλά και της δουλειάς της Κυβέρνησης, ανέφερε ο υπουργός Εσωτερικών σε εκδήλωση στην Κω🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Αλέξης Χαρίτσης (Eurokinissi/Γιάννης Παναγόπουλος)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/0d31e544-fc02-49c4-9323-f25dede4a565.jpg)
Σε εκδήλωση που πραγματοποίησε η Οργάνωση Μελών ΣΥΡΙΖΑ Κω μίλησε ο υπουργός Εσωτερικών Αλέξης Χαρίτσης, τονίζοντας μεταξύ άλλων ότι «Η έξοδος από τα μνημόνια δεν ήταν φυσικό φαινόμενο. Δεν ήταν συνέπεια κάποιας ιστορικής νομοτέλειας. Ήταν το αποτέλεσμα της δουλειάς αυτής της κυβέρνησης και βεβαίως των θυσιών του ελληνικού λαού».
Τα σημαντικότερα σημεία της ομιλίας του κ. Χαρίτση έχουν ως εξής:
- «Η σημερινή εκδήλωση συμπίπτει με μια σημαντική, ιστορική μέρα: σήμερα κατατέθηκε ο πρώτος μεταμνημονιακος προϋπολογισμός. Χωρίς μέτρα λιτότητας, αλλά μόνο με θετικά μέτρα ελάφρυνσης της κοινωνικής πλειοψηφίας. Με δημοσιονομική επέκταση για πρώτη φορά μετά από δέκα χρόνια. Και βεβαίως, χωρίς περικοπή συντάξεων όπως πολλοί από την αντιπολίτευση είχαν προεξοφλήσει».
- «Δεν φτάσαμε τυχαία μέχρι εδώ. Η έξοδος από τα μνημόνια δεν ήταν φυσικό φαινόμενο. Δεν ήταν συνέπεια κάποιας ιστορικής νομοτέλειας. Ήταν το αποτέλεσμα της δουλειάς αυτής της κυβέρνησης και βεβαίως των θυσιών του ελληνικού λαού».
- «Αντίστοιχα, ούτε το τι θα γίνει από εδώ και πέρα είναι προδιαγεγραμμένο. Οι διαχωριστικές γραμμές καθίστανται πλέον περισσότερο διακριτές: ενίσχυση της προοδευτικής προσπάθειας για αλλαγή του παραγωγικού μοντέλου, στήριξη του κοινωνικού κράτους και θεσμική θωράκιση ή συνέχιση του μνημονίου με άλλα μέσα, όπως θέλει η ΝΔ; Όπως το είπε μια εργαζόμενη από το σωματείο που είδα το πρωί εδώ στην Κω: "χίλιες φορές μια αριστερά που πάρα τα λάθη και τις αδυναμίες της το παλεύει ειλικρινά, παρά μια δεξιά που θα μας γυρίσει στα παλιά"».
- «Ειδικά για τα νησιά που αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα κάνουμε πολλά που δεν είχαν γίνει εδώ και δεκαετίες: Ειδικά Αναπτυξιακά Προγράμματα, στοχευμένες προκηρύξεις για προσλήψεις σε μικρούς νησιώτικους δήμους. Και για πρώτη φορά από το 2019 εφαρμόζεται το κριτήριο της νησιωτικότητας στην κατανομή των Κεντρικών Αυτοτελών Πόρων στους δήμους».
SOS για την Αττική: Θα αναγεννηθεί η φύση μετά τη μεγάλη φωτιά; «Τείνουν κάποιες περιοχές να ερημοποιηθούν»
Στην Καλλιθέα Αττικής το πρώτο κρούσμα ιού του Δυτικού Νείλου, μετά από 3 χρόνια
Γυναίκες και παιδιά πιο ευάλωτοι στην ευλογιά των πιθήκων: Είναι εύκολο να μεταδοθεί; Η ενημέρωση Μαγιορκίνη
Δυναμική επιστροφή της κωμωδίας στην ελληνική τηλεόραση - Ο κόσμος αναζητά το γέλιο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr