Κορονοϊός - Χαρδαλιάς: «Το φετινό Πάσχα δεν θα πάμε στο χωριό»
Έκτακτα μέτρα για μονάδες της ΔΕΗ στην Πτολεμαΐδα🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
Με εντολή Νίκου Χαρδαλιά έγινε αναστολή λειτουργίας για 30 ημέρες, για προληπτικούς λόγους, του εργοταξίου της «μονάδας 5» της ΔΕΗ στην Πτολεμαΐδα, ενώ όλες οι μονάδες στην ευρύτερη περιοχή λειτουργούν ήδη με το ελάχιστο δυνατό προσωπικό και με προσωπικό ασφαλείας ώστε να μην παρατηρείται συμφόρηση εργαζομένων. Τα έκτακτα μέτρα ελήφθησαν καθώς το επιδημιολογικό φορτίο της Δυτικής Μακεδονίας και της ευρύτερης περιοχής είναι αυξημένο.
Αναφορικά με τις φετινές διακοπές του Πάσχα ο Νίκος Χαρδαλιάς ανέφερε χαρακτηριστικά: «Πρέπει να αντιληφθούμε όλοι ότι το φετινό Πάσχα θα είναι διαφορετικό, δεν θα πάμε στο χωριό, δεν θα σουβλίσουμε αρνιά με φίλους και δεν θα πάμε στις εκκλησίες, αλλά θα προσευχηθούμε από τα σπίτια μας».
«Φέτος μπαίνουμε σπίτι για να μπορέσουμε τα επόμενα χρόνια να γιορτάσουμε το Πάσχα μαζί με όλους τους αγαπημένους μας και όχι χωρίς κάποιους από αυτούς», ανέφερε ο Νίκος Χαρδαλιάς κατά την σημερινή ενημέρωση.
Αναφορικά για το επόμενο διάστημα ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας ανέφερε ότι ο καιρός βελτιώνεται και οι μέρες μεγαλώνουν «η εσωτερική μας ανάγκη να βρεθούμε έξω αυξάνεται, αυτό όμως θα είναι το λάθος, αυτό βοηθάει τη νόσο, δεν κάνουμε βήμα πίσω, μένουμε πιστοί στον στόχο, μένουμε σπίτι».
Κουρσκ: Η Ουκρανία ελέγχει 1.150 τετραγωνικά χιλιόμετρα ρωσικού εδάφους και την πόλη Σούτζα – Και βρετανικά άρματα στην εισβολή
Δένδιας από Τήνο: Βαδίζουμε για τις ισχυρότερες Ένοπλες Δυνάμεις που είχαμε ποτέ
Φρίκη στην Ινδία για το βιασμό και τη δολοφονία νεαρής γιατρού: Μαζικές διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις
Δείτε βίντεο: Στις παραλίες όσοι Αθηναίοι έμειναν στην Αθήνα το Δεκαπενταύγουστο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr