Κορονοϊός: Συγκλονίζει εθελοντής στον Ερυθρό Σταυρό της Ιταλίας από την εντατική
Επικοινωνεί με τους διαδικτυακούς του φίλους, γράφοντάς τους μόνο μηνύματα σε χαρτί🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![(Claudio Furlan/LaPresse via AP)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/3f4be8e9-70dc-42ea-bc3c-8b8b5cbf0af5.jpg)
Ο Pier Paolo Zito είναι εθελοντής στον Ερυθρό Σταυρό στη Γένοβα. Από την εντατική όπου βρίσκεται λόγω κορονοϊού επικοινωνεί μέσω μηνυμάτων με τον έξω κόσμο. Παίρνει χαρτί και στυλό και γράφει μηνύματα όπως «Ciao Gente», που σημαίνει «Γεια, κόσμε» και όχι μόνο. Γράφει ότι «σήμερα έχω 37 πυρετό. Σας αγαπώ πολύ». Στη συνέχεια γράφει: «Σας ευχαριστώ για την υποστήριξή σας. Είμαι καλά και σας αγαπώ».
Το συγκεκριμένο βίντεο είναι συγκλονιστικό, καθώς αποτυπώνει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο τη μάχη που δίνει για να καταφέρει να βγει νικητής. Παλεύει να κρατηθεί στη ζωή με τεράστιο πάθος και παράλληλα στέλνει ένα μήνυμα στους πολίτες ανά τον κόσμο, λέγοντάς τους ουσιαστικά: Μείνετε σπίτι...
Ο Pier επικοινωνεί με τους διαδικτυακούς του φίλους μόνο με αυτό τον τρόπο, μόνο με την πένα και ένα λευκό χαρτί. Το κάνει κάθε μία ώρα για να δείξει σε όλους ότι στα νοσοκομεία της Ιταλίας, την ώρα που οι νεκροί στην Ιταλία φτάνουν τους 7.503, δίνεται μεγάλη μάχη για την επιβίωση.
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr