Τρίκαλα: Σε έξι μήνες στους δρόμους τα αυτοματοποιημένα ηλεκτρικά λεωφορεία
Τα λεωφορεία θα προσφέρουν υπηρεσίες στους πολίτες μέσα στο επόμενο εξάμηνο🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Πηγή: Eurokinissi/Θανάσης Καλλιάρας](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/12219f71-7a89-4578-b538-fd4cb797c91f.jpg)
Τη σύμβαση για την κυκλοφορία δύο πλήρως αυτοματοποιημένων ηλεκτρικών λεωφορείων υπέγραψε την Πέμπτη ο Δήμος Τρικκαίων.
H σύμβαση συνεργασίας για την κυκλοφορία των δύο οχημάτων υπογράφηκε ανάμεσα στην e-trikala AE και την εταιρία Amani Swiss, εκπροσωπούμενη από τον πρόεδρό της, Θεόδωρο Καρυπίδη, στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος AVINT. Τα λεωφορεία θα μεταφέρουν επιβάτες από τον σταθμό του υπεραστικού ΚΤΕΛ Τρικάλων (οδός Όθωνος) προς τις εγκαταστάσεις του ΚΤΕΛ, στο Ριζαριό και αντιστρόφως.
Στην ανακοίνωση τονίζεται πως υλοποιείται προσπάθεια για συνεργασία με τον κορυφαίο κινεζικό όμιλο Weichai Group. Η συνεργασία, όπως τόνισε ο δήμαρχος Τρικκαίων και πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Δημήτρης Παπαστεργίου, αφορά την ίδρυση ενός Κέντρου Έρευνας (R&D) για την Ηλεκτροκίνηση και την Τεχνητή Νοημοσύνη στην Αυτοκίνηση, στα Τρίκαλα.
Ο υπεύθυνος της e-Trikala ΑΕ, Οδυσσέας Ράπτης δήλωσε στο ΑΠΕ - ΜΠΕ ότι τα λεωφορεία θα λειτουργήσουν πιλοτικά το επόμενο τρίμηνο και σε περίπου έξι μήνες θα προσφέρουν υπηρεσίες στο επιβατικό κοινό.
SOS για την Αττική: Θα αναγεννηθεί η φύση μετά τη μεγάλη φωτιά; «Τείνουν κάποιες περιοχές να ερημοποιηθούν»
Στην Καλλιθέα Αττικής το πρώτο κρούσμα ιού του Δυτικού Νείλου, μετά από 3 χρόνια
Γυναίκες και παιδιά πιο ευάλωτοι στην ευλογιά των πιθήκων: Είναι εύκολο να μεταδοθεί; Η ενημέρωση Μαγιορκίνη
Δυναμική επιστροφή της κωμωδίας στην ελληνική τηλεόραση - Ο κόσμος αναζητά το γέλιο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr