Θέρμη: Φωτογραφική έκθεση για το Νοέμβρη του 1973
Έκθεση φωτογραφικών ντοκουμέντων για τους αγώνες των νέων κατά της Χούντας🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![(Eurokinissi/MotionTeam)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/43535439-1fd8-4221-b6e1-e1c70fa8c1f2.jpg)
Η έκθεση φωτογραφικών ντοκουμέντων με θέμα «Η νεολαία στην πρώτη γραμμή των αγώνων: ο Νοέμβρης 1973 και τα άλλα Πολυτεχνεία» θα εγκαινιαστεί σήμερα, στις 19:30, στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πινακοθήκη του Πολιτιστικού Κέντρο Θέρμης.
Την έκθεση διοργανώνει ο Σύνδεσμος Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών σε συνεργασία με τον Δήμο θέρμης και θα διαρκέσει μέχρι τις 21 Νοεμβρίου.
Θα περιλαμβάνει φωτογραφικό υλικό και ιστορικά τεκμήρια από τους αγώνες των νέων στην Ελλάδα την περίοδο της δικτατορίας. Καθ’ όλη τη διάρκεια της έκθεσης, αγωνιστές της δημοκρατίας, μέλη του ΣΦΕΑ, θα υποδέχονται και θα ξεναγούν τους μαθητές των σχολείων και κάθε ενδιαφερόμενο για τους αγώνες των νέων εκείνης της εποχής. Άνθρωποι που βρέθηκαν στην πρώτη γραμμή των αγώνων, θα καταθέσουν τη δική τους εμπειρία.
Παράλληλα με τον δήμο Θέρμης, η έκθεση φωτογραφικών ντοκουμέντων διοργανώνεται στους δήμους Θεσσαλονίκης, Καλαμαριάς και Νεάπολης–Συκεών, ενώ την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου, στις 18:00, θα πραγματοποιηθεί κεντρική εκδήλωση – συζήτηση για το θέμα στο Συνεδριακό Κέντρο «Νικόλαος Γερμανός» στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.
Τεράστιες οι φλόγες στο Σοφικό: Κραυγή αγωνίας από τον αντιπεριφερειάρχη Κορινθίας - «Ανεξέλεγκτη μαίνεται η πυρκαγιά»
«Μαχαίρια» ανάμεσα σε Γεωργιάδη-Πολάκη στη Βουλή: «Φύγε, ούστ» - «Να ανακαλέσεις»
Η δήμαρχος του Παρισιού βούτηξε στον Σηκούανα για να δείξει ότι είναι καθαρός - «Τι ευτυχία!»
Κυκλοφόρησε το νέο βίντεο κλιπ της Μαρίνας Σάττι: «Για τον πατέρα μου» - Συγκινεί το μήνυμα που στέλνει για τους πρόσφυγες
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr