Το μεγαλύτερο street art στον κόσμο αφιερωμένο στην κλιματική αλλαγή
Το καινούριο αυτό street art έργο –και καινούργιο ρεκόρ– φέρει την επωνυμία «Quel temps fera-t-il demain?», που σημαίνει «Τι καιρό θα κάνει αύριο;»🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
Το γαλλικό δίδυμο καλλιτεχνών δρόμου Ella & Pitr ολοκλήρωσε το τελευταίο street art έργο του στο Παρίσι, καλύπτοντας μία εντυπωσιακή επιφάνεια έκτασης 25.000 τετραγωνικών μέτρων, στέλνοντας ένα επίκαιρο μήνυμα για την κλιματική αλλαγή.
Το καλλιτεχνικό δίδυμο κατάφερε έτσι να με τη νέα του δημιουργία να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε από το 2015, με το έργο «Λίλιθ και Όλαφ» στη Νορβηγία, με εμβαδόν 21.000 τετραγωνικά μέτρα.
Το καινούριο αυτό street art έργο –και καινούργιο ρεκόρ– φέρει την επωνυμία «Quel temps fera-t-il demain?», που σημαίνει «Τι καιρό θα κάνει αύριο;» – μια συμβολική υπενθύμιση για το κεντρικό ερώτημα της επόμενης γενιάς σε έναν πλανήτη που τα πάνω έχουν έρθει κάτω όσον αφορά το κλίμα.
Στο καινούριο έργο, στο εκθεσιακό πάρκο της γαλλικής πρωτεύουσας, μια γιαγιά κοιτάζει νυσταλέα τ’ αυτοκίνητα που περνούν από τη διπλανή Περιφερειακή. Μια πλαστική σακούλα φυσά ο αέρας πάνω από τη νυσταγμένη φιγούρα.
Οι Ella & Pitr απέκτησαν πρόσβαση στην οροφή του Συνεδριακού Κέντρου στο Paris Expo Porte de Versailles μέσω της Art en Ville, ένωσης που φέρνει καλλιτέχνες σε επαφή με ιδιοκτήτες κτηρίων για να χρησιμοποιήσουν οι πρώτοι ως «καμβά» για τα έργα τους χώρους άνευ τωρινής χρήσης στην πόλη.
Τι γνωρίζουμε για το πρώτο κρούσμα mpox στην Ευρώπη: Η διαφορά της νέας επικίνδυνης παραλλαγής από τις προηγούμενες
Η εγκληματική ομάδα που τον οδήγησε στο θάνατο τον Μάθιου Πέρι: Του έδωσαν 20 φιαλίδια κεταμίνης σε 2 μήνες
Αττική ώρα μηδέν: Οικολογική τραγωδία μετά τις φωτιές – Στάχτη το 37% των δασών σε 8 χρόνια
Αποκλεισμός-σοκ της ΑΕΚ απ' τη Νόα! Η Ένωση άργησε να... ξυπνήσει και έμεινε οριστικά εκτός Ευρώπης!
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr