Το μεγαλύτερο street art στον κόσμο αφιερωμένο στην κλιματική αλλαγή
Το καινούριο αυτό street art έργο –και καινούργιο ρεκόρ– φέρει την επωνυμία «Quel temps fera-t-il demain?», που σημαίνει «Τι καιρό θα κάνει αύριο;»🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
Το γαλλικό δίδυμο καλλιτεχνών δρόμου Ella & Pitr ολοκλήρωσε το τελευταίο street art έργο του στο Παρίσι, καλύπτοντας μία εντυπωσιακή επιφάνεια έκτασης 25.000 τετραγωνικών μέτρων, στέλνοντας ένα επίκαιρο μήνυμα για την κλιματική αλλαγή.
Το καλλιτεχνικό δίδυμο κατάφερε έτσι να με τη νέα του δημιουργία να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε από το 2015, με το έργο «Λίλιθ και Όλαφ» στη Νορβηγία, με εμβαδόν 21.000 τετραγωνικά μέτρα.
Το καινούριο αυτό street art έργο –και καινούργιο ρεκόρ– φέρει την επωνυμία «Quel temps fera-t-il demain?», που σημαίνει «Τι καιρό θα κάνει αύριο;» – μια συμβολική υπενθύμιση για το κεντρικό ερώτημα της επόμενης γενιάς σε έναν πλανήτη που τα πάνω έχουν έρθει κάτω όσον αφορά το κλίμα.
Στο καινούριο έργο, στο εκθεσιακό πάρκο της γαλλικής πρωτεύουσας, μια γιαγιά κοιτάζει νυσταλέα τ’ αυτοκίνητα που περνούν από τη διπλανή Περιφερειακή. Μια πλαστική σακούλα φυσά ο αέρας πάνω από τη νυσταγμένη φιγούρα.
Οι Ella & Pitr απέκτησαν πρόσβαση στην οροφή του Συνεδριακού Κέντρου στο Paris Expo Porte de Versailles μέσω της Art en Ville, ένωσης που φέρνει καλλιτέχνες σε επαφή με ιδιοκτήτες κτηρίων για να χρησιμοποιήσουν οι πρώτοι ως «καμβά» για τα έργα τους χώρους άνευ τωρινής χρήσης στην πόλη.
Νέα μέτρα για την ακρίβεια στο ρεύμα προανήγγειλε ο Μητσοτάκης: Έκτακτο τέλος στους παραγωγούς ενέργειας για επιδότηση τον Αύγουστο
Πειραιάς: Εμπλεκόμενος στην δολοφονία Λυγγερίδη ο 20χρονος σύντροφος της ανήλικης που μαχαίρωσε 19χρονη
ΗΠΑ: Εκτός περιμέτρου ασφαλείας το κτίριο από το οποίο ο δράστης πυροβόλησε τον Τραμπ - «Παταγώδης αποτυχία»
Ιστορική στιγμή: Η σπανιότερη φάλαινα στον κόσμο μπορεί να ξεβράστηκε σε παραλία - Δεν την είχε συναντήσει ποτέ άνθρωπος
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr