Σάπες: Βγάζουν στον δρόμο 14 οικογένειες παλιννοστούντων
Τώρα οι 14 οικογένειες παλιννοστούντων, παρά τα ιδιαιτέρως πενιχρά εισοδήματά τους, πρέπει να βρουν άλλο χώρο να μείνουν με δικά τους έξοδα ή να εγκατασταθούν στη συντριπτική πλειοψηφία τους σε... δωμάτια που ανήκουν στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας - Θράκης🕛 χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά ┋
![copyright: ethnos.gr](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/755548b0-df5e-4650-9982-7efa6cd5ab83.jpg)
Θύματα της αναλγησίας της ελληνικής Πολιτείας είναι 14 φτωχές οικογένειες παλιννοστούντων στις Σάπες, οι οποίοι, παρά τις παχυλές υποσχέσεις, έμειναν για σχεδόν 30 χρόνια σε βαγόνια και σε παραπήγματα, αλλά τώρα καλούνται να τα εγκαταλείψουν και ουσιαστικά να μείνουν στο δρόμο ή σε πολύ μικρούς και ακατάλληλους χώρους στην Κομοτηνή και αλλού στην ευρύτερη περιοχή.
Η έκταση που οι ίδιοι οι αρμόδιοι φορείς της Πολιτείας τους εγκατέστησαν πριν 30 χρόνια, με το πρόσχημα ότι θα μείνουν εκεί για λίγους μήνες, ανήκει σε ιδιώτη, ο οποίος πλέον τη ζητεί πίσω δικαστικά και μάλιστα έχει πρωτόδικα δικαιωθεί.
Τώρα οι 14 οικογένειες παλιννοστούντων, παρά τα ιδιαιτέρως πενιχρά εισοδήματά τους, πρέπει να βρουν άλλο χώρο να μείνουν με δικά τους έξοδα ή να εγκατασταθούν στη συντριπτική πλειοψηφία τους σε... δωμάτια που ανήκουν στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας - Θράκης. Ωστόσο, οι συγκεκριμένοι χώροι είναι πολύ μικροί και παντελώς ακατάλληλοι για να εγκατασταθούν μόνιμα οικογένειες.
![186441266_504109214368581_8869809798740725196_n.jpg 186441266_504109214368581_8869809798740725196_n.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/186441266_504109214368581_8869809798740725196_n.jpg)
«Δεν έχουμε να πάμε πουθενά. Αυτό που μας προτείνουν δεν είναι λύση. Πώς θα μείνει μόνιμα μια οικογένεια σε ένα μικρό δωμάτιο; Ούτε τα κρεβάτια μας δεν θα χωράνε. Εγώ ζω από το 1995 εδώ και τώρα με πετάνε στο δρόμο. Αν θέλουν να μας βοηθήσουν, μπορούν να δώσουν την άδεια και να μεταφέρουμε τα λυόμενά μας λίγο παρακάτω, που έχει πολύ χώρο», λέει στο ethnos.gr ο Γκίβι Τζιρανίδης. «Έχω τέσσερα παιδιά και εγγόνια. Εμπιστεύθηκα την πατρίδα μου, την Ελλάδα και εγκαταστάθηκα εδώ το 1996. Ακόμα περιμένω το δάνειο που μου υποσχέθηκαν, για να αγοράσω ένα σπίτι και να στεγάσω την οικογένειά μου. Πλέον, γέρασα και τώρα μου λένε να φύγω και από εδώ. Να φύγουμε, αλλά πώς θα ζήσουμε μέσα σε ένα δωμάτιο;», συμπληρώνει από την πλευρά του ο Κωνσταντίνος Ιωακειμίδης.
Άτομα με αναπηρίες και νεογέννητα
Αναμεσα στις οικογένειες που πρέπει να ξεσπιτωθούν και να ξεκινήσουν από το μηδέν μία καινούρια ζωή, υπάρχουν και αυτές με μέλη άτομα με ειδικές ανάγκες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Κατερίνα Κοσμίδου, η οποία έφτασε στις Σάπες στα 45 της χρόνια, γεμάτη όνειρα για μια καλύτερη ζωή στην μητέρα πατρίδα. Σήμερα, χήρα στα 70 της χρόνια και με σοβαρά κινητικά προβλήματα, νιώθει να την πνίγει η αγανάκτηση για τη νέα κοροϊδία, όπως λέει, την οποία πρέπει να αντιμετωπίσει.
«Υποφέρω από νευρόπονους και δεν μπορώ να περπατήσω. Ήρθα νέα εδώ και πλέον ζω 26 χρόνια. Δεν έχω να πάω πουθενά, αφού θέλουν να με υποχρεώσουν να ζω σε ένα δωμάτιο. Εδώ θα πεθάνω», λέει η κυρία Κοσμίδου.
![185656028_470195404210712_7416481340465691978_n.jpg 185656028_470195404210712_7416481340465691978_n.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/185656028_470195404210712_7416481340465691978_n.jpg)
Με απόγνωση ατενίζει το μέλλον και ο Δημήτρης Μποσταντζίδης. Άνεργος, με ένα αγοράκι έξι μηνών και τη γυναίκα του έγκυο στον όγδοο μήνα. Θέλει ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά του, αλλά αντιλαμβάνεται ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, αν όλη η οικογένεια αναγκαστεί να ζει σε ένα δωμάτιο.
![185711384_3669340313177629_8270360755982967158_n.jpg 185711384_3669340313177629_8270360755982967158_n.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/185711384_3669340313177629_8270360755982967158_n.jpg)
Αναβρασμός στον οικισμό
Από τα χαράματα της Πέμπτης, 13 Μαΐου, υπήρχε ιδιαίτερη κινητικότητα στον οικισμό παλιννοστούντων των Σαπών. Η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας - Θράκης τις προηγούμενες ημέρες κόλλησε ειδοποιητήρια σε δέντρα και κολώνες, καλώντας τους κατοίκους σε συγκέντρωση για σήμερα, προκειμένου να βρεθεί μια λύση στο στεγαστικό ζήτημα, αλλά και «να διευθετηθεί η ομαλή εκκένωση» του μέρους του οικισμού που ανήκει στον ιδιώτη.
Νωρίς το πρωί έφτασε στον οικισμό κλιμάκιο της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας - Θράκης, με επικεφαλής την προϊσταμένη του τμήματος Κοινωνικών Υποθέσεων, Κατερίνα Κάλτσου.
![185562017_961928554611045_5288040006401834295_n.jpg 185562017_961928554611045_5288040006401834295_n.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/185562017_961928554611045_5288040006401834295_n.jpg)
Όπως ανέφερε, αυτή τη στιγμή είναι δέκα οι οικογένειες που πρέπει να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους. Μόνο μία από αυτές μπορεί να στεγαστεί σε φυσιολογικές συνθήκες, σε διαμέρισμα 72 τετραγωνικών μέτρων στην Κομοτηνή και η επιλογή θα γίνει με βάση αντικειμενικά κριτήρια. Η ίδια ανέφερε ότι υπάρχει διαθέσιμο ακόμα ένα διαμέρισμα στη Νέα Σάντα Ροδόπης, ένα μικρό ορεινό χωριό, σε απόσταση κάποιων χιλιομέτρων από την Κομοτηνή, στο οποίο, ωστόσο, είναι δύσκολο να ζήσει κάποιος ηλικιωμένος που χρειάζεται συχνή ιατρική περίθαλψη. Για τις υπόλοιπες οικογένειες των παλιννοστούντων υπάρχουν διαθέσιμα μόνο... δωμάτια.
![185735601_297600548568685_8596582649343551135_n.jpg 185735601_297600548568685_8596582649343551135_n.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/185735601_297600548568685_8596582649343551135_n.jpg)
Τις προτάσεις της εκπροσώπου της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας - Θράκης απέρριψαν οι παλλινοστούντες, με αποτέλεσμα να ενημερωθούν ότι πρέπει να δώσουν σχετικά σύντομα μια απάντηση, διότι κάποια στιγμή θα κοπεί η παροχή ρεύματος. Αυτό το... τελεσίγραφο προκάλεσε αντιδράσεις, με αποτέλεσμα σε αυτή τη φάση οι συζητήσεις να καταλήξουν σε αδιέξοδο.
![186080003_4251261581591900_3879716275623335598_n.jpg 186080003_4251261581591900_3879716275623335598_n.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/186080003_4251261581591900_3879716275623335598_n.jpg)
Δείτε και το ρεπορτάζ του OPEN TV
Άφαντοι οι σαμποτέρ του σιδηροδρομικού δικτύου στο Παρίσι - «Τρέχουν» οι έρευνες των Αρχών
Οι Gojira έγραψαν Ιστορία: Όταν η metal μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και... αποκεφάλισε Αντουανέτες — Η μπάντα-προστάτης του περιβάλλοντος
Πρώτο στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών το Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας - Ποια τμήματα τους προσελκύουν
Η στιγμή που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντοπίζει τη μητέρα του στο πλήθος που έβλεπε την Τελετή Έναρξης
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr