Στη μάχη της διαχείρισης του προσφυγικού ρίχνεται το ζέπελιν (vid)
Στην υπηρεσία της Frontex για τον έλεγχο των συνόρων🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![copyright: Pixabay](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/8bf95139-76f0-4436-b7c4-dac5d31b9d21.jpg)
Ύστερα από περίπου τρία χρόνια διαβουλεύσεων, ένα ζέπελιν μήκους 35 μέτρων, θα πετάει από αύριο στον ουρανό του Αιγαίου. Στόχος της λειτουργίας του ζέπελιν είναι να δίνει από αέρος εικόνα στα επιχειρησιακά κέντρα των ελληνικών Αρχών για τις μεταναστευτικές ροές αλλά και για τα δίκτυα των διακινητών.
Σύμφωνα με τον αστυνομικό συντάκτη του Open TV, Αλέξανδρο Καλαφάτη η διαχείρισή του θα γίνεται από το Λιμενικό, τη Frontex και την Ελληνική Αστυνομία. Το αερόπλοιο φέρει σύγχρονους αισθητήρες, ραντάρ και θερμικές κάμερες, που δίνουν εικόνα σε πραγματικό χρόνο.
Αφού ολοκληρώθηκαν τα τελευταία 24ωρα οι δοκιμές των συστημάτων του, πρόκειται να τεθεί σε δοκιμαστική επιχειρησιακή λειτουργία από αύριο και για διάστημα 28 ημερών. Αντιδράσεις υπήρξαν από το ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ.
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr