Δύο ταλαντούχοι σεφ ανταλλάσσουν γαστρονομικές πάσες στο Silar
Είναι σχεδόν συνονόματοι. Είναι από τους πιο αξιόλογους μάγειρες της γενιάς τους. Και την Πέμπτη 28/3 συναντιούνται στην κουζίνα του εστιατορίου της Γλυφάδας.🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/6b7255aa-fa42-464b-8d8f-6c373f6e8adc.jpg)
Ταλέντο με… ένα γράμμα διαφορά. Ο Άγγελος Μπακόπουλος, executive chef του ξενοδοχείου Κatikies στη Μύκονο, ο οποίος επιμελείται και την κουζίνα του Silar, υποδέχεται τον Δήμο Μπαλόπουλο, σεφ των Frater & Sorror και ΦBK, που έκαναν δυνατό ντεμπούτο πριν από μερικούς μήνες στην Πλατεία Προσκόπων. Οι δυο τους δημιουργούν από κοινού το γαστρονομικό μενού που θα σερβιριστεί την Πέμπτη 28/3 στο κομψό εστιατόριο της Γλυφάδας, αποτυπώνοντας δύο διαφορετικές δημιουργικές ματιές.
![eventsilar2.jpg eventsilar2.jpg](/sites/default/files/images/2019/03/eventsilar2.jpg)
Θα είναι μια ενδιαφέρουσα μαγειρική… ανταλλαγή απόψεων: κουνουπίδι με μορχέλες, φουντούκι και περγαμόντο ο Μπαλόπουλος, συναγρίδα με σέσκουλα, ξινό κουσκουσάκι, σπανάκι και ζωμό από φύλλα λεμονιάς ο Μπακόπουλος∙ σφυρίδα με πράσο, beurre blanc μαγιάς και chutney umeboshi ο Μπαλόπουλος, μοσχάρι black angus με αφράτη πατάτα, σάλτσα μοσχαριού με μανιτάρια shiitake και αγγουράκι τουρσί ο Μπακόπουλος. Το επιδόρπιο το αφήνουν στον Γιάννη Βλαχοσωτήρου, pastry chef του εστιατορίου.
Silar Αρτέμιδος 3, Γλυφάδα, τηλ: 2108982831
Κουρσκ: Η Ουκρανία ελέγχει 1.150 τετραγωνικά χιλιόμετρα ρωσικού εδάφους και την πόλη Σούτζα – Και βρετανικά άρματα στην εισβολή
Δένδιας από Τήνο: Βαδίζουμε για τις ισχυρότερες Ένοπλες Δυνάμεις που είχαμε ποτέ
Φρίκη στην Ινδία για το βιασμό και τη δολοφονία νεαρής γιατρού: Μαζικές διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις
Δείτε βίντεο: Στις παραλίες όσοι Αθηναίοι έμειναν στην Αθήνα το Δεκαπενταύγουστο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr