Καλύτερος Ελληνας οινοχόος για το 2020 ο Ελευθέριος Χανιαλίδης
Είναι ο νικητής του διαγωνισμού που οργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Οινοχόων🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![O Ελευθέριος Χανιαλίδης με τον Ανδρέα Ματθίδη, πρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Οινοχόων](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/213ec98f-25bb-449c-873b-882663f8bf47.jpg)
Ο Ελευθέριος Χανιαλίδης, head sommelier των καταστημάτων Cava Vegera, διακρίθηκε, μετά από μια σειρά γραπτών εξετάσεων και πρακτικών ασκήσεων που αφορούσαν στο σερβίρισμα και στην τεχνική της οινοχοΐας, ανάμεσα στους 15, συνολικά, υποψηφίους που συμμετείχαν στον φετινό διαγωνισμό της Πανελλήνιας Ένωσης Οινοχόων. Είναι εκείνος ο οποίος θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Οινοχόων του 2023.
Ο διαγωνισμός, που διεξήχθη, όπως κάθε χρόνο, στα πλαίσια της οινικής εκδήλωσης «Τα ΒορΟινά», η οποία πραγματοποιείται στην Αθήνα από την Ένωση «Οίνοι Βορείου Ελλάδος», υπογραμμίζει τη σπουδαιότητα του ρόλου του οινοχόου στην εστιατορική σκηνή και την προώθηση της οινικής κουλτούρας στο ευρύ κοινό – oι προτάσεις και οι υποδείξεις ενός sommelier πραγματικά μπορούν να κάνουν τη διαφορά σε ένα γεύμα ή δείπνο. Ο Αλέξανδρος Μπουζίκας, νικητής του εθνικού διαγωνισμού του 2017, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και ο Άρης Σκλαβενίτης, νικητής των εθνικών διαγωνισμών του 2016 και του 2019, την τρίτη.
Κουρσκ: Η Ουκρανία ελέγχει 1.150 τετραγωνικά χιλιόμετρα ρωσικού εδάφους και την πόλη Σούτζα – Και βρετανικά άρματα στην εισβολή
Δένδιας από Τήνο: Βαδίζουμε για τις ισχυρότερες Ένοπλες Δυνάμεις που είχαμε ποτέ
Φρίκη στην Ινδία για το βιασμό και τη δολοφονία νεαρής γιατρού: Μαζικές διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις
Δείτε βίντεο: Στις παραλίες όσοι Αθηναίοι έμειναν στην Αθήνα το Δεκαπενταύγουστο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr