Τεράστιο πανό για τη Γενοκτονία των Ποντίων στο δημαρχείο Θεσσαλονίκης - Δωρεά Ιβάν Σαββίδη
Το γιγαντιαίο πανό αναρτήθηκε στη μνήμη των χιλιάδων θυμάτων της τουρκικής βαρβαρότητας κατά τη διάρκεια της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου το 1919.🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Social media](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/d3e25f8b-815c-4a4e-8216-433a7c88c93a.jpg)
Ένα μεγάλο πανό, προσφορά της ΠΑΕ ΠΑΟΚ κατόπιν πρωτοβουλίας του προέδρου της, Ιβάν Σαββίδη αναρτήθηκε το πρωί του Σαββάτου στην πρόσοψη του δημαρχείου Θεσσαλονίκης, στη μνήμη των χιλιάδων θυμάτων της τουρκικής βαρβαρότητας, κατά τη διάρκεια της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου το 1919.
Στο πανό, διαστάσεων 17 επί 10 μέτρων, αναγράφονται οι στίχοι «Την πατρίδα μ έχασα, έκλαψα και πόνεσα» και το εξής μήνυμα: «Ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων για τους 353.000 άταφους προγόνους μας που ζητούν δικαίωση».
«Η Θεσσαλονίκη η οποία υποδέχθηκε ως προσφυγομάνα χιλιάδες πρόσφυγες από τον Πόντο, από τη Μικρά Ασία, δεν ξεχνά. Και θα πρωταγωνιστήσει ώστε αυτή η ημέρα, η πράξη αυτή, να χαρακτηριστεί ως γενοκτονία. Θα θυμόμαστε, δεν θα ξεχνάμε», σημείωσε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας ο οποίος ήταν παρών στην ανάρτηση του πανό.
![98159464_3157042051024609_8805238931726532608_n.jpg 98159464_3157042051024609_8805238931726532608_n.jpg](/sites/default/files/images/2020/05/98159464_3157042051024609_8805238931726532608_n.jpg)
![98204948_3218702954828272_2062715008055246848_n.jpg 98204948_3218702954828272_2062715008055246848_n.jpg](/sites/default/files/images/2020/05/98204948_3218702954828272_2062715008055246848_n.jpg)
Αντίστοιχο πανό, μικρότερων διαστάσεων, αναρτήθηκε, την Παρασκευή (16.5), στο Πολιτιστικό Κέντρο Τούμπας.
Βαρύς o πέλεκυς για τον Καναδά μετά την κατασκοπεία με drone από την προπονήτρια ποδοσφαίρου
Ο υπερτουρισμός πιέζει ασφυκτικά τα νησιά: SOS για Σαντορίνη, Κουφονήσια και... νερό
Τιμολόγια ρεύματος: Αποκαλυπτήρια για τις επιδοτήσεις - Στο 40% «κλειδώνει» η αύξηση της τιμής
Πρεμιέρα για την Ελλάδα με συγκίνηση και δάκρυα – Το λαμπρό μέλλον και η παρακαταθήκη για νέες επιτυχίες
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr