To «ευχαριστώ» των κατοίκων στις Καστανιές του Έβρου στη Frontex
Οι κάτοικοι στις Καστανιές του Έβρου βγήκαν στον δρόμο για να υποδεχθούν και να ευχαριστήσουν τις δυνάμεις της Frontex τον περασμένο Μάρτιο🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/f181fdb7-2ec9-4c29-9a07-959b52df276a.jpg)
Ενισχύεται η φύλαξη των συνόρων στον Έβρο, αφενός μέσω των δυνάμεων της Frontex, η οποία αποδέχθηκε το αίτημα της Ελλάδας και θα παραμείνει στη συνοριακή γραμμή της χώρας μας έως τον Ιούλιο κι αφετέρου μέσω της πρόσληψης 400 συνοριοφυλάκων, οι οποίοι αναμένεται να αναλάβουν τα καθήκοντά τους εντός του καλοκαιριού και συγκεκριμένα στις αρχές του Αυγούστου. Παράλληλα, επισπεύδονται οι διαδικασίες για την πρόσληψη ακόμη 800 συνοριοφυλάκων στα νησιά και 450 στα προαναχωρησιακά κέντρα.
Την ίδια ώρα, όπως μετέδωσε το OPEN TV, οι κάτοικοι στις Καστανιές του Έβρου βγήκαν στον δρόμο για να υποδεχθούν και να ευχαριστήσουν τις δυνάμεις της Frontex όταν έφτασαν στο ακριτικό χωριό, στα κρίσιμα γεγονότα του περασμένου Μαρτίου, ενώ το σχετικό βίντεο δημοσίευσε η ίδια η Frontex στην επίσημη σελίδα της.
Περισσότερα, στο βίντεο που ακολουθεί:
Τι γνωρίζουμε για το πρώτο κρούσμα mpox στην Ευρώπη: Η διαφορά της νέας επικίνδυνης παραλλαγής από τις προηγούμενες
Η εγκληματική ομάδα που τον οδήγησε στο θάνατο τον Μάθιου Πέρι: Του έδωσαν 20 φιαλίδια κεταμίνης σε 2 μήνες
Αττική ώρα μηδέν: Οικολογική τραγωδία μετά τις φωτιές – Στάχτη το 37% των δασών σε 8 χρόνια
Αποκλεισμός-σοκ της ΑΕΚ απ' τη Νόα! Η Ένωση άργησε να... ξυπνήσει και έμεινε οριστικά εκτός Ευρώπης!
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr