Η Καλυψώ Γούλα διάδοχος του Γιάννη Μπουτάρη
Υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης με την «Πρωτοβουλία» αναδείχθηκε η νυν πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονικης🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/b30fa319-6f7a-4ec0-aa4b-2dafea351b5d.jpg)
Η νυν πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης, Καλυψώ Γούλα, θα είναι η διάδοχος του Γιάννη Μπουτάρη στο «τιμόνι» της «Πρωτοβουλίας», της δημοτικής παράταξης που διοικεί εδώ και δύο θητείες το Δήμο Θεσσαλονίκης και υποψήφια δήμαρχος με αυτήν στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Μαΐου.
Στις ενδοπαραταξιακές αρχαιρεσίες η Καλυψώ Γούλα έλαβε 25 ψήφους, ενώ την έτερη διεκδικήτρια του χρίσματος, νυν αντιδήμαρχο Πολιτισμού, Έλλη Χρυσίδου, ψήφισαν 21 εκλέκτορες. Παρών στη διεκδίκηση του επικεφαλής της «Πρωτοβουλίας» είχε δηλώσεις και ο δημοτικός σύμβουλος Στέλιος Κανάκης, ωστόσο, παρατήθηκε με την έναρξη της διαδικασίας.
Στις αρχαιρεσίες ψήφισαν 55 από τους 68 εν ενεργεία δημοτικούς και κοινοτικούς συμβούλους της «Πρωτοβουλίας». «Η ΄΄Πρωτοβουλία’’ δεν είναι μία παράταξη, που ήρθε, πέρασε και δεν ακούμπησε. Συνεχίζουμε, θα συνεχίσουμε και πρέπει να παραμείνουμε ενωμένοι», ανέφερε μετά την εκλογή της η Καλυψώ Γούλα.
«Ανοίγουμε νέα σελίδα στην παράταξη. Στόχος είναι να συνεχίσουμε στη διοίκηση του δήμου, αν όχι να είμαστε πρώτοι», ανέφερε από την πλευρά του μετά το πέρας της εκλογικής διαδικασίας ο μέχρι πρότινος επικεφαλής της «Πρωτοβουλίας» και δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης. Η Καλυψώ Γούλα είναι δικηγόρος στο επάγγελμα. Πριν αναλάβει τη θέση της προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης, ήταν για χρόνια αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής.
Κουρσκ: Η Ουκρανία ελέγχει 1.150 τετραγωνικά χιλιόμετρα ρωσικού εδάφους και την πόλη Σούτζα – Και βρετανικά άρματα στην εισβολή
Δένδιας από Τήνο: Βαδίζουμε για τις ισχυρότερες Ένοπλες Δυνάμεις που είχαμε ποτέ
Φρίκη στην Ινδία για το βιασμό και τη δολοφονία νεαρής γιατρού: Μαζικές διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις
Δείτε βίντεο: Στις παραλίες όσοι Αθηναίοι έμειναν στην Αθήνα το Δεκαπενταύγουστο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr