Το μήνυμα του Ιβάν Σαββίδη για την επέτειο του «ΟΧΙ»
Στο μήνυμά του ο κ. Σαββίδης τονίζει μεταξύ άλλων ότι «το κατόρθωμα των προγόνων μας θα παραμείνει για πάντα για εμάς ένα άξιο παράδειγμα πιστής υπηρεσίας και αγάπης προς την πατρίδα»🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Ο Ιβάν Σαββίδης (Copyrights: Intime)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/9de38c5a-b01e-40f8-a042-7ce4f5bb6516.jpg)
Μήνυμα για τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την 28η Οκτωβρίου 1940 απέστειλε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων Ρωσίας, Ιβάν Σαββίδης. Σε αυτό τονίζει μεταξύ άλλων ότι «το κατόρθωμα των προγόνων μας θα παραμείνει για πάντα για εμάς ένα άξιο παράδειγμα πιστής υπηρεσίας και αγάπης προς την πατρίδα» και σημειώνει ότι «σήμερα, όπως και σε εκείνα τα πολύπλοκα χρόνια, όλοι χρειαζόμαστε θάρρος, υπομονή, αφοσίωση και πειθαρχία».
Το μήνυμα του κ. Ιβάν Σαββίδη για την επέτειο του «ΟΧΙ» είναι το εξής:
«Αγαπητοί συμπατριώτες!
80 χρόνια μας χωρίζουν από τα γεγονότα που μπήκαν για πάντα στα ιστορικά χρονικά της Ελλάδας, ως ο θρίαμβος του ελληνικού έθνους, που απέρριψε όλους τους συμβιβασμούς με το επικείμενο φασιστικό κακό.
Σήμερα σε όλο τον κόσμο οι Έλληνες υποκλίνονται στην ευλογημένη μνήμη εκείνων που πέρασαν τις σκληρές δοκιμασίες του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, βιώνοντας, ταυτόχρονα, ένα αίσθημα υπερηφάνειας και συμμετοχής στα σπουδαία γεγονότα εκείνων των χρόνων.
Τότε, ένα πρωινό του Οκτωβρίου του 1940, η επιθυμία να προβληθεί αποφασιστική αντίσταση στον επιτεθέμενο ένωσε το λαό μας, καθιστώντας το ελληνικό «ΟΧΙ» ένα από τα λαμπρότερα σύμβολα του πατριωτισμού, θάρρους και αυτοθυσίας ολόκληρου του έθνους στο όνομα υψηλότερων στόχων.
Σήμερα, όπως και σε εκείνα τα πολύπλοκα χρόνια, όλοι χρειαζόμαστε θάρρος, υπομονή, αφοσίωση και πειθαρχία. Πρέπει να ενωθούμε εκ νέου ενόψει των επερχόμενων εξωτερικών και εσωτερικών απειλών με σκοπό την προστασία της υγείας του έθνους, της ευημερίας και των συμφερόντων του ελληνικού λαού.
Και το κατόρθωμα των προγόνων μας θα παραμείνει για πάντα για εμάς ένα άξιο παράδειγμα πιστής υπηρεσίας και αγάπης προς την Πατρίδα.
Αιωνία η μνήμη στους πεσόντες.
Ειρήνη, υγεία και ευημερία σε όλους, όσοι ζουν σήμερα.
Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων Ρωσίας
Ιβάν Σαββίδης».
Απόπειρα δολοφονίας Τραμπ: Ο 20χρονος εξασκήθηκε στην σκοποβολή και αγόρασε σφαίρες - «Φως» στις σκοτεινές κινήσεις του Κρουκς
Σοκ στον Πειραιά: Συνελήφθη 16χρονη για απόπειρα δολοφονίας 19χρονης - Την τραυμάτισε με αιχμηρό αντικείμενο
Τι προβλέπει το μεγάλο deal ανάμεσα σε COSMOTE TV και Nova: Ποια η επιπλέον χρέωση - Η πρεμιέρα του πολυαναμενόμενου πακέτου
Αθλήτρια της Εθνικής Στίβου βρέθηκε θετική σε έλεγχο ντόπινγκ - Aναμένεται επίσημη ανακοίνωση
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr