Γώγος: Καλύτερο το μέλλον και εμβολιασμοί κάθε χρόνο - Εν αναμονή για το lockdown
Ο καθηγητής λοιμωξιολογίας, Χαράλαμπος Γώγος μίλησε για τα νέα επιδημιολογικά δεδομένα σε σχέση με τον κορονοϊό και την εξέλιξη της πανδημίας🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![copyright: APImages, eurokinissi](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/fb5a0f8a-9e62-4a37-b5fc-6ae6b6d1c51d.jpg)
Αν και η επιδημιολογική εικόνα της χώρας της παρούσας φάσης του κορονοϊού προβληματίζει, ο καθηγητής λοιμωξιολογίας, Χαράλαμπος Γώγος, περιέγραψε ένα καλύτερο μέλλον από το καλοκαίρι και μετά κυρίως λόγω των εμβολιασμών, που ξεκαθάρισε ότι θα πρέπει να γίνονται κάθε χρόνο.
«Θα είναι καλύτερη η εικόνα στο μέλλον σε σχέση με παρελθόν. Με τον εμβολιασμό τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Αλλά δεν ξέρουμε το μέλλον του ιού, με τις μεταλλάξεις πού θα πάνε» είπε χαρακτηριστικά μιλώντας στο Open TV και ανέφερε ότι ουσιαστικά θα έχουμε το ίδιο φαινόμενο με αυτό της γρίπης, με τον κορονοϊό να είναι πιο πιο βαριά νόσος.
Σχετικά με το lockdown στην Αττική απάντησε: « Δεν ξέρουμε πόσο θα πάει. Επιδημιολογικά δεν είμαστε και πολύ καλά αυτή τη στιγμή. Στην Αττική έχουμε μία σταθεροποίηση. Αλλά το πρόβλημα είναι το φορτίο, που πιέζει το Σύστημα Υγείας, ειδικά σε Αττική και Πάτρα».
Πάντως όπως τόνισε: «Αντέχει το σύστημα αυτή τη στιγμή. Υπάρχει το μαξιλάρι να ανοίξουν και νέες μονάδες. Δεν θέλουμε να φτάσουμε όμως εκεί».
«Δεν είδα κανέναν στην πισίνα»: Τι λέει η ναυαγοσώστρια της κατασκήνωσης όπου πέθανε η 8χρονη - Τα ερωτήματα που ζητούν απάντηση
Σε σοβαρή κατάσταση στο νοσοκομείο ο πατέρας του Γιαμάλ - Στο «φως» βίντεο από την επίθεση
«Μου τα πήραν όλα»: Σπαρακτικός ο πατέρας που έχασε τα νεογέννητα παιδιά του και τη γυναίκα του σε ισραηλινό πλήγμα
Εντυπωσιακό timelapse βίντεο: Το Βόρειο Σέλας φάνηκε από το διάστημα και «μάγεψε»
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr