Ερασιτέχνες της ποντιακής μουσικής μπαίνουν στο στούντιο και δίνουν… ψυχή
Ο Γιώργος Βέργος μίλησε στο pontosnews.gr για το πρότζεκτ «’Σ ση παλαιών τη στράταν»🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Από αριστερά: Νίκος Φιλιππίδης, Γιώργος Βέργος, Γιάννης Χαραλαμπίδης, Γιάννης Τσανασίδης (copyright: YouTube)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/1a823731-0a22-4019-917f-0751af80e3fb.jpg)
Είναι οι άνθρωποι που συνεχίζουν να κουβαλούν το «μαχαίρι» και την προσφυγιά στο πετσί τους, ως τραύμα, παρόλο που έχει περάσει ένας αιώνας, αλλά και αυτοί που έχουν την ικανότητα να γλεντούν γύρω από ένα απλό τραπέζι αρκεί να υπάρχει καλή παρέα. Όποιος έχει ζήσει έστω και ένα μουχαμπέτι με Πόντιους, γνωρίζει ότι μόλις βγει η λύρα υπάρχουν άνθρωποι που καταθέτουν την ψυχή τους μέσα από ποντιακά δίστιχα.
Αυτούς τους ερασιτέχνες της μουσικής προσπάθησαν να εντοπίσουν οι Γιάννης Τσανασίδης και Γιώργος Βέργος, θεωρώντας ότι αυτό που δίνουν στα μουχαμπέτια πρέπει να καταγραφεί και «στουντιακά» και να είναι προσβάσιμο σε όλους μέσω του YouTube. Κάπως έτσι γεννήθηκε το πρότζεκτ «’Σ ση παλαιών τη στράταν» που έκλεισε ήδη έναν χρόνο.
Διαβάστε περισσότερα στο pontosnews.gr.
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr