Δημοτικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης: Ψήφισμα για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου
Το Δημοτικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης ζητάει από την ελληνική Πολιτεία να συμπεριλάβει στη διπλωματική της ατζέντα το θέμα διεθνούς αναγνώρισης της Γενοκτονίας του ποντιακού λαού🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![δημοτικό συμβούλιο Θεσσαλονίκης](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/dc0e1502-629e-447e-a731-ac866fd5d0d3.jpg)
Τη συμπαράστασή του στο «δίκαιο αγώνα των Ελλήνων ποντιακής καταγωγής για τη διεθνή αναγνώριση του απαράγραπτου εγκλήματος της Γενοκτονίας 353.000 ομογενών μας στον ιστορικό Πόντο», εκφράζει με ψήφισμά του το Δημοτικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης, με αφορμή την τη 19η Μαΐου, ημέρα μνήμης για τα θύματα μίας από τις πιο «μαύρες» σελίδες της ελληνικής ιστορίας.
Παράλληλα, το Δημοτικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης ζητάει από την ελληνική Πολιτεία να συμπεριλάβει στη διπλωματική της ατζέντα το θέμα διεθνούς αναγνώρισης της Γενοκτονίας του ποντιακού λαού.
Το ψήφισμα έχει ως εξής:
«Το Δημοτικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης συμπαρίσταται στον δίκαιο αγώνα των Ελλήνων ποντιακής καταγωγής για τη διεθνή αναγνώριση του απαράγραπτου εγκλήματος της Γενοκτονίας 353.000 ομογενών μας στον ιστορικό Πόντο.
Η Τουρκία επιμένει να μην αναγνωρίζει τις βαρύτατες ιστορικές ευθύνες της για το έγκλημα αυτό κατά της ανθρωπότητας, όπως και τα ανάλογα εναντίον των Αρμενίων και των Ασσυρίων.
Ζητούμε από την κυβέρνηση να συμπεριλάβει το θέμα της διεθνοποίησης της Γενοκτονίας στη διπλωματική της ατζέντα, ώστε να οδηγήσει τη γειτονική χώρα στην αυτοκριτική για το ένοχο παρελθόν της, κάτι που θα δράσει καταλυτικά στη σφυρηλάτηση και εδραίωση της ειρήνης στην περιοχή μας».
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr