Νίκος Μπιλιλής: Ο 95χρονος Σμυρνιός που αφιέρωσε τη ζωή του στην 7η Τέχνη και βλέπει το ενός αιώνα αρχείο του να «σαπίζει»
Είναι δημιουργός της πρώτης ταινίας στην ποντιακή διάλεκτο που έκανε πάταγο στη Θεσσαλονίκη. Γράφει ο Ρωμανός Κοντογιαννίδης🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/a407d215-448f-44aa-82fc-44f453ee4523.jpg)
Μία ταινία με το παιδί - θαύμα της εποχής και μετέπειτα μεγάλο κωμικό αστέρα Μίκι Ρούνεϊ, πήγαν να παρακολουθήσουν με το σχολείο τους μαθητές Δημοτικού του κέντρου της Θεσσαλονίκης, στα μέσα της πολύ μακρινής σε σχέση με σήμερα δεκαετίας του ’30, στον εμβληματικό κινηματογράφο «Ηλύσια». Ένας από αυτούς, μαθητής της Δ΄ τάξης, ενώ παρακολουθούσε την ταινία, έριχνε κλεφτές ματιές προς τη μηχανή που πρόβαλε το έργο πάνω στο πανί, η οποία του έκανε μεγαλύτερη εντύπωση και από τις ατάκες των ηθοποιών που σκορπούσαν άφθονο γέλιο.
Διαβάστε περισσότερα στο pontosnews.gr
Διαβάστε ακόμη
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr