Γιαγιά 100 ετών έκανε την τρίτη δόση του εμβολίου και στέλνει το δικό της μήνυμα υπέρ του εμβολιασμού
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
Την τρίτη δόση του εμβολίου κατά του κορονοϊού έκανε το Σάββατο, 6 Νοεμβρίου, η 100χρονη Ελένη Καλαπόθου από τη Λακωνία. Η κ. Καλαπόθου έστειλε το δικό της μήνυμα υπέρ του εμβολιασμού.
Από όταν άνοιξε η πλατφόρμα για την πρώτη δόση του εμβολίου, η Ελένη Καλαπόθου θέλησε να εμβολιαστεί και ζήτησε από τη φαρμακοποιό της να τής κλείσει ραντεβού άμεσα γιατί, όπως είπε, «θέλει να ζήσει». Όπως είπε η ίδια στην ΕΡΤ, η γιαγιά Ελένη ζει μόνη και φροντίζει το σπίτι της. Έχει νικήσει δύο φορές τον καρκίνο ενώ επιβίωσε και από την πανδημία της ισπανικής γρίπης, το 1918. «Έχασα και το αδελφάκι μου από τη γρίπη», είπε η ίδια.
Είπα και στα παιδιά και στα εγγόνια μου να εμβολιαστούν
Η γιαγιά Ελένη εξήγησε ότι ο λόγος που ήθελε να πάει να εμβολιαστεί ήταν «για να μην αρρωστήσω και φύγω μια ώρα αρχύτερα. Είπα και στα εγγόνια και στα παιδιά μου να πάνε και εκείνα να εμβολιαστούν και να μην ακούν τον καθένα που δεν πάει να κάνει το εμβόλιο». Στέλνοντας το μήνυμά της σε όλους όσοι φοβούνται να πάνε να εμβολιαστούν, η ίδια υπογράμμισε «Δε φοβήθηκα καθόλου. Να μη φοβούνται, να πάνε να το κάνουν. Γιατί να χαθούν τσάμπα ζωές; Εγώ τα ανάγκασα και τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου και τον εαυτό μου. Ό,τι σας λένε οι γιατροί, να το κάνετε».
Απόπειρα δολοφονίας Τραμπ: Ο 20χρονος εξασκήθηκε στην σκοποβολή και αγόρασε σφαίρες - «Φως» στις σκοτεινές κινήσεις του Κρουκς
Σοκ στον Πειραιά: Συνελήφθη 16χρονη για απόπειρα δολοφονίας 19χρονης - Την τραυμάτισε με αιχμηρό αντικείμενο
Τι προβλέπει το μεγάλο deal ανάμεσα σε COSMOTE TV και Nova: Ποια η επιπλέον χρέωση - Η πρεμιέρα του πολυαναμενόμενου πακέτου
Αθλήτρια της Εθνικής Στίβου βρέθηκε θετική σε έλεγχο ντόπινγκ - Aναμένεται επίσημη ανακοίνωση
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr