Μετάλλαξη Όμικρον - Καπραβέλος: Θα βρεθούμε στο ίδιο σημείο χωρίς εμβόλια, παροδικά είναι τα νέα μέτρα
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![(InTime Photos)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/918838f1-0d76-4656-a10e-169a69f2f400.jpg)
Το ζήτημα της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, τη διασπορά του κορονοϊού και της μετάλλαξης Όμικρον και τη δύσκολη κατάσταση στα νοσοκομεία σχολίασε μεταξύ άλλων το πρωί της Τετάρτης ο Νίκος Καπραβέλος, Διευθυντής στη Β’ΜΕΘ του νοσοκομείου Παπανικολάου μιλώντας για την εξέλιξη της πανδημίας.
Ο ειδικός σημείωσε πως η υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού θα μας σώσει, ενώ διευκρίνισε πως η επέκταση θα μπορούσε να γίνει και ηλικιακά αλλά και σε κατηγορίες.
«Το να κλείσουμε τα σχολεία και την οικονομία είναι παράπλευρες απώλειες», πρόσθεσε. Όπως εξήγησε ο κ. Καπραβέλος άλλες χώρες δεν ανησυχούν γιατί έχουν δημιουργήσει αυτό το μαξιλάρι, ειδικά της τρίτης δόσης.
Τι είπε για την κατάσταση στα νοσοκομεία
Αναφερόμενος σε όσα λαμβάνουν χώρα στα νοσοκομεία, ο κ .Καπραβέλος ανέφερε στον ΣΚΑΪ ότι ο «επόμενος ασθενής στο Παπανικολάου θα διασωληνωθεί στον διάδρομο και ο επόμενος στο parking του νοσοκομείου»
Η κατάσταση στο σύστημα υγείας δεν επιτρέπει κανέναν εφησυχασμό, τόνισε ακόμη, επισημαίνοντας την ανάγκη για περιορισμό της ανθρώπινης δραστηριότητας.
Σύμφωνα με τον κ. Καπραβέλο, αυτό που νοιάζει είναι πως θα μεταφραστεί αυτό το τσουνάμι σε νοσηρότητα.
Την ίδια ώρα, χαρακτήρισε τα μέτρα που ανακοινώθηκαν «παροδικά που συγκαλύπτουν αυτή τη στιγμή θα υπάρξει μια ανακοπή στην πανδημία αλλά θα βρεθούμε πάλι στο ίδιο σημείο με την επόμενη μετάλλαξη».
Πρέπει να μπούμε στην τρίτη δόση και να επεκταθεί ο εμβολιασμός, κατέληξε.
SOS για την Αττική: Θα αναγεννηθεί η φύση μετά τη μεγάλη φωτιά; «Τείνουν κάποιες περιοχές να ερημοποιηθούν»
Στην Καλλιθέα Αττικής το πρώτο κρούσμα ιού του Δυτικού Νείλου, μετά από 3 χρόνια
Γυναίκες και παιδιά πιο ευάλωτοι στην ευλογιά των πιθήκων: Είναι εύκολο να μεταδοθεί; Η ενημέρωση Μαγιορκίνη
Δυναμική επιστροφή της κωμωδίας στην ελληνική τηλεόραση - Ο κόσμος αναζητά το γέλιο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr