Στα χέρια του Ιβάν Σαββίδη περνάει το πρώην Maison Crystal
Εδώ και περισσότερα από έξι χρόνια το κτίριο εγκαταλείφθηκε στη φθορά🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/141046fe-c2ea-4e37-8ebf-f95b9d37906f.jpg)
Το πρώην αναψυκτήριο «Maison Crystal», ένα από τα ελάχιστα κτίρια που βρίσκονται στη νέα παραλία της Θεσσαλονίκης, πέρασε στην εταιρεία Dimera, η οποία είναι συμφερόντων του Ιβάν Σαββίδη. Το κτίριο ανήκει στο Δήμο Θεσσαλονίκης και η Dimera το απέκτησε ως πλειοδότης δημοπρασίας για την εκμίσθωση του ακινήτου για τα επόμενα έξι χρόνια, με δικαίωμα παράτασης άλλων τριών ετών.
Για την εκμίσθωση του ακινήτου και την επαναλειτουργία του ως αναψυκτηρίου θα δίνεται ετησίως το ποσό των 262.000 ευρώ. Μόλις η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Θεσσαλονίκης κατακυρώσει τη δημοπρασία, κάτι που αναμένεται να γίνει άμεσα, θα υπογραφεί η σύμβαση με τον πλειοδότη. Ο τελευταίος θα αναλάβει και τη διαμόρφωση του χώρου γύρω από το αναψυκτήριο, το οποίο την τελευταία εξαετία εγκαταλείφθηκε στη φθορά, αν και στο παρελθόν γνώρισε στιγμές μεγάλης αίγλης.
Μπάιντεν τέλος, έρχεται η Χάρις; Τι θα γίνει μετά την απόσυρση του προέδρου των ΗΠΑ από την κούρσα για τις εκλογές – Οι υπόλοιποι πιθανοί υποψήφιοι
Πανάκριβο και το staycation: Στα ύψη η τιμή της ξαπλώστρας στις παραλίες της Αττικής
Ποιες οι επιπτώσεις του καύσωνα στην υγεία μας - Ποιοι πρέπει να προσέχουν περισσότερο
Πανσέληνος Ιουλίου: Εκπληκτικές φωτογραφίες από το «Φεγγάρι του Ελαφιού»
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr