Θεσσαλονίκη: «Άγονη» η σύνδεση με τις Σποράδες
Περίπου 70.000 επιβάτες μετακινήθηκαν από τη Θεσσαλονίκη στα τρία νησιά των Σποράδων το 2017🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/d454c26d-f014-472a-8678-8cf7ab9dd989.jpg)
«Να τρέξουν οι διαδικασίες αλλά και να πιέσουν όλοι οι φορείς της πόλης προκειμένου να επανασυνδεθεί ακτοπλοϊκώς η Θεσσαλονίκη με τις Σποράδες». Αυτό ζήτησε ο αντιδήμαρχος Τουριστικής Ανάπτυξης και Διεθνών Σχέσεων Θεσσαλονίκης Σπύρος Πέγκας κατά τη διάρκεια συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου το βράδυ της Δευτέρας (18.02).
Όπως εξήγησε ο αντιδήμαρχος, μέχρι στιγμής καμία εταιρεία δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για να δρομολογήσει φέτος πλοίο στη γραμμή Θεσσαλονίκη-Σποράδες.
«Φέτος η έναρξη της σεζόν συμπίπτει με τις αυτοδιοικητικές εκλογές αλλά και τις ευρωεκλογές και αυτό περιπλέκει ακόμη περισσότερο την κατάσταση» είπε ο Σπύρος Πέγκας και πρόσθεσε: «Είναι αναγκαίο όλοι οι παραγωγικοί φορείς να πιέσουμε προκειμένου να υπάρξει μόνιμη σύνδεση της πόλης με τα νησιά των Σποράδων».
Η Θεσσαλονίκη επανασυνδέθηκε ακτοπλοϊκώς έπειτα από παύση έξι ετών με τις Σποράδες το καλοκαίρι του 2016. Τα δρομολόγια που πραγματοποιούνται μόνο κατά την καλοκαιρινή περίοδο- συνεχίστηκαν το 2017 και το 2018. Μόνο το 2017 περίπου 70.000 επιβάτες μετακινήθηκαν από τη Θεσσαλονίκη στα τρία νησιά των Σποράδων.
Ακολουθήστε το ethnos.gr στο Instagram
Πρόγνωση Μαρουσάκη: Κορυφώνεται ο καύσωνας με 43αρια - Ποιες περιοχές θα χτυπήσουν «κόκκινο»
Αντιδράσεις βουλευτών της ΝΔ στο διορισμό Φουντεδάκη στην Αρχή Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής – Ματαιώθηκε η ακρόαση
Κύκλωμα εκβιαστών: Ο «Αρκούδος» και οι τρεις υπαρχηγοί του - Το βαρύ κατηγορητήριο σε βάρος των μελών της συμμορίας
Αμερικανίδα «εκτέλεσε» τον εθνικό ύμνο των ΗΠΑ και σόκαρε το κοινό – Είπε πως ήταν μεθυσμένη
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr