Θεσσαλονίκη: Έβγαλαν τους…. κουβάδες στα δικαστήρια
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/415bf87f-04df-478d-9f0f-c3023e66d616.jpg)
Κουβάδες για να μαζέψουν τα νερά από τα πρωτοβρόχια του φθινοπώρου έβγαλαν στο ιστορικό κτίριο που στεγάζεται το Διοικητικό Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης. Το γυάλινο αίθριο χρειάζεται επισκευή καθώς μπάζει νερό σε κάποια σημεία κάθε φορά που βρέχει. Όπως έγινε το πρωί της Πέμπτης (2.11) μετά το ψιλόβροχο που έπεσε στη Θεσσαλονίκη.
Το θέαμα με τους κουβάδες στο διάδρομο έχει επαναληφθεί αρκετές φορές τον τελευταίο μήνα, προκαλώντας την αγανάκτηση δικηγόρων αλλά και πολιτών.
Το Διοικητικό Πρωτοδικείο είναι ένα ιστορικό κτίριο συνδεδεμένο με την ιστορία της Θεσσαλονίκης, αφού στέγαζε ένα από τα πρώτα ιδιωτικά σχολεία της πόλης, τη Γαλλική σχολή αρρένων «S. J. B. De La Salle» (γνωστή ως «ΔΕΛΑΣΑΛ») ή Σχολή των Φρέρηδων. Με τη Γαλλική Σχολή συστεγάζονταν και η γνωστή τεχνική Σχολή «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ». Εγκαινιάστηκε από τον αείμνηστο υπουργό Δικαιοσύνης Φίλιππο Πετσάλνικο το Δεκέμβριο του 2003 και αποτελεί κόσμημα για την πόλη. Αρκεί να… συντηρηθεί από το υπουργείο Δικαιοσύνης.
Αγωνία για τη μεγάλη φωτιά ανάμεσα σε Τρίλοφο και Θέρμη: «Γλύφουν» σπίτια οι φλόγες – Συνεχείς ρίψεις από εναέρια μέσα
Πολάκης για αποχώρηση Δραγασάκη από ΣΥΡΙΖΑ: Μαύρη ημέρα για την Τράπεζα της Ελλάδας
Έρευνα σε Armani και Dior μετά από καταγγελίες για εργασιακές συνθήκες: Τι απαντούν οι οίκοι μόδας
Έξαλλη η Janet Jackson: Γιατί δεν θέλει να δίνει συνεντεύξεις στους δημοσιογράφους
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr