«Καμπάνα» σε πρώην αντιδήμαρχο για τραυματισμό μαθήτριας
Το ατύχημα σημειώθηκε το 2013 σε Γυμνάσιο - Λύκειο του Ασβεστοχωρίου, το οποίο μόλις είχε κατασκευαστεί και λειτουργήσει🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
Με ποινή φυλάκισης επτά μηνών τιμώρησε το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων Θεσσαλονίκης πρώην αντιδήμαρχο, του δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη, ο οποίος κρίθηκε ένοχος για τον τραυματισμό μαθήτριας στην αυλή νεότευκτου σχολείου, την ώρα της γυμναστικής.
Το ατύχημα σημειώθηκε το 2013 σε Γυμνάσιο - Λύκειο του Ασβεστοχωρίου, το οποίο μόλις είχε κατασκευαστεί και λειτουργήσει.
Σύμφωνα με τη δικογραφία, η τότε 11χρονη μαθήτρια της Α' Γυμνασίου σκόνταψε σε σίδερο που προεξείχε και δεν είχε απομακρυνθεί, με συνέπεια να πέσει και να υποστεί κατάγματα στα χέρια.
Εκτός από τον τότε αντιδήμαρχο Τεχνικών Υπηρεσιών και Πολεοδομίας παραπέμφθηκαν σε δίκη άλλα 11 άτομα, όλοι μέλη της σχολικής επιτροπής, με την κατηγορία της σωματικής κάκωσης από συγκλίνουσα αμέλεια.
Το δικαστήριο έκρινε ένοχο μόνο τον κατηγορούμενο αντιδήμαρχο, ενώ η επιβληθείσα ποινή ανεστάλη για τρία χρόνια. Ο ίδιος, στην απολογία του, αρνήθηκε την κατηγορία, επιρρίπτοντας ευθύνες για την κακοτεχνία στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, η οποία ανέλαβε την κατασκευή του έργου.
Τι γνωρίζουμε για το πρώτο κρούσμα mpox στην Ευρώπη: Η διαφορά της νέας επικίνδυνης παραλλαγής από τις προηγούμενες
Η εγκληματική ομάδα που τον οδήγησε στο θάνατο τον Μάθιου Πέρι: Του έδωσαν 20 φιαλίδια κεταμίνης σε 2 μήνες
Αττική ώρα μηδέν: Οικολογική τραγωδία μετά τις φωτιές – Στάχτη το 37% των δασών σε 8 χρόνια
Αποκλεισμός-σοκ της ΑΕΚ απ' τη Νόα! Η Ένωση άργησε να... ξυπνήσει και έμεινε οριστικά εκτός Ευρώπης!
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr