«Παίζοντας γνωρίζω τον Πόντο» στην παραλία Θεσσαλονίκης
Συμμετέχοντες και περαστικοί έμαθαν πολλά για τον Πόντο, την ιστορία του και την πλούσια παράδοσή του🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/d3f834cd-8bc2-4cde-8ca9-f0227b5b3e37.jpg)
Το παιχνίδι γνώσεων «Παίζοντας γνωρίζω τον Πόντο» πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 38ου Φεστιβάλ Βιβλίου Θεσσαλονίκης, στην παραλία της πόλης, μπροστά από το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Η δράση ήταν αφιερωμένη στα 100 χρόνια από την έναρξη της δεύτερης φάσης, της πιο σκληρής, της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού και συμμετείχαν σε αυτήν τρία Ποντιακά Σωματεία της Θεσσαλονίκης, ο Σύλλογος Ποντίων Καλλιθέας Συκεών, η Ένωση Ποντίων Μενεμένης και το Σωματείο Παναγία Σουμελά. Το παιχνίδι παρουσίασε ο γνωστός Πόντιος σκιτσογράφος Δημήτρης Νικολαΐδης μαζί με τον εκπαιδευτικό – συγγραφέα Νίκο Παλασίδη.
Μέσα από μια σειρά απλώς και σχετικά εύκολων ερωτήσεων οι συμμετέχοντες στο παιχνίδι αλλά και όσοι το παρακολούθησαν, είχαν την ευκαιρία να μάθουν -αλλά και να θυμηθούν- πολλά πράγματα για την καθημερινότητα στον Πόντο, την πλούσια πολιτιστική παράδοσή του, την κουζίνα του, τη γεωγραφία του, αλλά και την τρισχιλιόχρονη ιστορία του.
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr