Στους δρόμους και οι μαθητές στην Καστοριά για τη Μακεδονία (vid)
Στους δρόμους βγήκαν οι μαθητές και στην Καστοριά για να διαμαρτυρηθούν για τη Μακεδονία🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Πορεία των μαθητών στην Καστοριά (svouranews.gr)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/2a5db887-5892-417b-a383-d144cc3e974e.jpg)
Πορεία διαμαρτυρίας για την ελληνικότητα της Μακεδονίας έκαναν στις 29 Νοεμβρίου και οι μαθητές των Λυκείων της Καστοριάς. Η πορεία άρχισε από το ΕΠΑΛ Καστοριάς και στη συνέχεια προστέθηκαν και στη συνέχεια προστέθηκαν και οι μαθητές του 1ου, 2ου και 3ου Λυκείου. Η πορεία διέσχισε τον δρόμο στα πλατάνια με πρώτη στάση έξω από το δημαρχείο Καστοριάς, αφού διαδήλωσαν για κάποια λεπτά και παρέδωσαν ψήφισμα διαμαρτυρίας στον δήμαρχο Καστοριάς Ανέστη Αγγελή, συνέχισαν σε κεντρικούς δρόμους της πόλης με τελευταία στάση το κτίριο της Αντιπεριφέρειας.
Εκεί, τους υποδέχτηκε ο Αντιπεριφερειάρχης Καστοριάς Σωτήρης Αδαμόπουλος που τους συνεχάρη για το ήθος τους και τη στάση τους απέναντι στο ζήτημα αυτό. Λίγα λεπτά αργότερα, φωνάζοντας συνθήματα και τραγουδώντας το «Μακεδονία Ξακουστή», αποχώρησαν ειρηνικά.
Η δέσμευση Μητσοτάκη για επιδότηση στο ρεύμα και οι αιχμές: Τα μηνύματα για Βόρεια Μακεδονία και Κυπριακό
«Πονοκέφαλος» τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Πόσο πιο ακριβά είναι σε σχέση με πέρυσι - Πού θα κάνουν τελικά διακοπές οι Έλληνες
Χρόνια πίσω η Ελλάδα στη διαχείριση αποβλήτων: Πώς κινδυνεύει να παγιδευτεί στα «δίχτυα» της κοστοβόρου καύσης
Καθημερινές ιστορίες εργασιακής τρέλας: Ο εργοδότης της κατέβαλλε αποζημίωση γιατί έβηξε σκόπιμα πάνω της κατά την πανδημία
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr