Στους δρόμους και οι μαθητές στην Καστοριά για τη Μακεδονία (vid)
Στους δρόμους βγήκαν οι μαθητές και στην Καστοριά για να διαμαρτυρηθούν για τη Μακεδονία🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Πορεία των μαθητών στην Καστοριά (svouranews.gr)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/2a5db887-5892-417b-a383-d144cc3e974e.jpg)
Πορεία διαμαρτυρίας για την ελληνικότητα της Μακεδονίας έκαναν στις 29 Νοεμβρίου και οι μαθητές των Λυκείων της Καστοριάς. Η πορεία άρχισε από το ΕΠΑΛ Καστοριάς και στη συνέχεια προστέθηκαν και στη συνέχεια προστέθηκαν και οι μαθητές του 1ου, 2ου και 3ου Λυκείου. Η πορεία διέσχισε τον δρόμο στα πλατάνια με πρώτη στάση έξω από το δημαρχείο Καστοριάς, αφού διαδήλωσαν για κάποια λεπτά και παρέδωσαν ψήφισμα διαμαρτυρίας στον δήμαρχο Καστοριάς Ανέστη Αγγελή, συνέχισαν σε κεντρικούς δρόμους της πόλης με τελευταία στάση το κτίριο της Αντιπεριφέρειας.
Εκεί, τους υποδέχτηκε ο Αντιπεριφερειάρχης Καστοριάς Σωτήρης Αδαμόπουλος που τους συνεχάρη για το ήθος τους και τη στάση τους απέναντι στο ζήτημα αυτό. Λίγα λεπτά αργότερα, φωνάζοντας συνθήματα και τραγουδώντας το «Μακεδονία Ξακουστή», αποχώρησαν ειρηνικά.
Νέα μέτρα για την ακρίβεια στο ρεύμα προανήγγειλε ο Μητσοτάκης: Έκτακτο τέλος στους παραγωγούς ενέργειας για επιδότηση τον Αύγουστο
Πειραιάς: Εμπλεκόμενος στην δολοφονία Λυγγερίδη ο 20χρονος σύντροφος της ανήλικης που μαχαίρωσε 19χρονη
ΗΠΑ: Εκτός περιμέτρου ασφαλείας το κτίριο από το οποίο ο δράστης πυροβόλησε τον Τραμπ - «Παταγώδης αποτυχία»
Ιστορική στιγμή: Η σπανιότερη φάλαινα στον κόσμο μπορεί να ξεβράστηκε σε παραλία - Δεν την είχε συναντήσει ποτέ άνθρωπος
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr