Κοζάνη: Το παραμυθένιο τοπίο του λιγνιτικού πεδίου
Η φωτογράφος Σούλα Παλέντζα αποτύπωσε με τοn φωτογραφικό φακό της τη χειμωνιάτικη μεταμόρφωση των λιγνιτικών πεδίων και των ατμοηλεκτρικών σταθμών…🕛 χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά ┋
![Οι καπνοί από τα φουγάρα του ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου ορθώνονται πάνω από τα σύννεφα](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/38356b1a-8573-40f7-86c4-c3dcac08b461.jpg)
Τα χειμωνιάτικα πρωινά η Κοζάνη και η Πτολεμαίδα… μεταμορφώνονται. Η μαυρίλα των λιγνιτικών πεδίων, οι γυμνοί λόφοι με τις χωμάτινες αποθέσεις, οι γιγαντιαίοι εκσκαφείς, τα χιλιόμετρα ταινιοδρόμων που μεταφέρουν το πολύτιμο κάρβουνο και τα τεράστια φουγάρα των ατμοηλεκτρικών σταθμών, καλύπτονται από ένα παχύ άσπρο πέπλο από σύννεφα.
![1b_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg 1b_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/1b_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias_0.jpg)
Η πρωινή παγωνιά, η πάχνη που τη συνοδεύει και η χαμηλή νέφωση δημιουργούν ένα απόκοσμο τοπίο που κατάφερε να αποτυπώσει με τοn φακό της η φωτογράφος από την Κοζάνη, Σούλα Παλέντζα.
![2a_ais_kardias_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg 2a_ais_kardias_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/2a_ais_kardias_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg)
Για να αποτυπώσει το εξωπραγματικό σκηνικό χρειάστηκε να σκαρφαλώσει σε υψόμετρο 940 και 1.240 μέτρων για να βρεθεί πάνω από τα σύννεφα. Το θέαμα που αντίκρισε ήταν συγκλονιστικό. Από το άσπρο πέπλο που κάλυπτε τα πάντα ξεχώριζαν μόνο οι άσπροι καπνοί από τα φουγάρα των ατμοηλεκτρικών σταθμών που υψώνονταν δεκάδες μέτρα πάνω από τα σύννεφα.
![1a_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lia.jpg 1a_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lia.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/1a_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lia.jpg)
Πριν καν αρχίσει να χαράζει η Σούλα Παλέντζα άρχιζε την αναζήτηση των τοπίων που θα της έδιναν τα εντυπωσιακά καρέ της. Ανέβηκε σε υψόμετρο 940 μέτρων στην κορυφή του Αη Λια πάνω από την Κοζάνη. Εκεί είδε το συγκλονιστικό θέαμα των φουγάρων του ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου και του ΑΗΣ Καρδιάς. Οι στήλες με τους άσπρους καπνούς ανέβαιναν πάνω από τα σύννεφα και δημιουργούσαν ένα παραμυθένιο τοπίο, από το οποίο νόμιζες πως θα ξεπηδήσει κάποιος δράκος.
![13_ais_ag._dimitrioy_apo_i.m._bazelonos.jpg 13_ais_ag._dimitrioy_apo_i.m._bazelonos.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/13_ais_ag._dimitrioy_apo_i.m._bazelonos.jpg)
Συγκλονιστικό ήταν το θέαμα και από την Ιερά Μονή Βαζελώνος στα 1240 μέτρα υψόμετρο πάνω από τα χωριά Άγιος Δημήτριος και Ρυάκι. Η πρωϊνή παγωνιά και η πάχνη που τη συνόδευε λες και είχαν μετατρέψει τον ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου και το λιγνιτικό πεδίο της περιοχής, σ΄ ένα απέραντο καμβά όπου κάποιο μαγικό χέρι είχε ζωγραφίσει έναν απίστευτης ομορφιάς πίνακα.
![maxresdefault.jpg maxresdefault.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/maxresdefault_2.jpg)
Η Σούλα Παλέντζα γεννήθηκε στο Παλαιοχώρι Γρεβενών, αλλά μεγάλωσε και ζει στην Κοζάνη. Από το 2004 ασχολείται ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία και αναδεικνύει πλευρές, τοπία και πρόσωπα της περιοχής. Διακρίθηκε σε πανελληνίους διαγωνισμούς και συμμετείχε σε πολλές ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Τον Οκτώβριο του 2015 είχε την επιμέλεια της έκθεσης παλιών φωτογραφιών με θέμα «Η Κοζάνη στον 20ό αιώνα», που πραγματοποιήθηκε στο Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης.
![1g_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg 1g_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/1g_ais_ag._dimitrioy_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg)
![2b_ais_kardias_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg 2b_ais_kardias_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg](/sites/default/files/images/2020/01/2b_ais_kardias_apo_apo_to_psilotero_simeio_tis_kozanis_ai_lias.jpg)
Σε ολονύκτια επιφυλακή για τη φωτιά στο Σοφικό: Το χάος σε εικόνες - Πυροσβέστης υπέστη καρδιακό επεισόδιο - Ακόμα 3 τραυματίστηκαν
Σοβαρή εξέλιξη για τη δολοφονία στο Ψυχικό: Φωτογραφία του τοπογράφου βρέθηκε στο κινητό του 44χρονου συλληφθέντα
Μπάιντεν για τις εκλογές στις ΗΠΑ: «Θα εξέταζα το ενδεχόμενο να αποσυρθώ, εάν προέκυπτε ιατρικό πρόβλημα»
Σοκαριστικό βίντεο ντοκουμέντο: Η στιγμή που η 16χρονη επιτίθεται με μαχαίρι στη 19χρονη στον Πειραιά
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr