Άνθρωποι και ποντίκια στη Χίο - Αποκαλυπτικό φωτορεπορτάζ στην υγειονομική βόμβα
Το Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης της Χίου χωράει 1.000 μετανάστες. Σήμερα, ωστόσο, φιλοξενεί 6.700 σε συνθήκες ασφυξίας🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/df2544af-f067-40ec-8a01-828d1005876e.jpg)
Υγειονομική βόμβα θυμίζει το Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης της ΒΙΑΛ στη Χίο, το οποίο έχει ξεπεράσει τα όρια της αντοχής του. Μπορεί τα φώτα της δημοσιότητας να έχουν πέσει στη Μόρια αλλά η κατάσταση στη Χίο δεν είναι καλύτερη.
Σε ένα κέντρο που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να φιλοξενεί 1014 άτομα, φιλοξενούνται σήμερα 6.700 πρόσφυγες και μετανάστες, σύμφωνα με τους τοπικούς παράγοντες, ενώ επισήμως αναφέρονται ως διαμένοντες εκεί 5.222 άτομα.
![statistika.jpg statistika.jpg](/sites/default/files/images/2020/02/statistika.jpg)
Το ethnos.gr φέρνει στο φως της δημοσιότητας φωτογραφίες που αποκαλύπτουν την τραγική κατάσταση που έχει διαμορφωθεί. Το οπτικό υλικό φανερώνει μία υγειονομική βόμβα. Άνθρωποι και ποντίκια συμβιώνουν σε αρκετά σημεία του κέντρου φιλοξενίας.
![kaliii.jpeg kaliii.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/kaliii.jpeg)
![pppppppp.jpeg pppppppp.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/pppppppp.jpeg)
Βουνά από απορρίμματα βρίσκονται δίπλα από σκηνές προσφύγων, οι οποίοι πνίγονται από τη δυσοσμία και τις ακαθαρσίες. Μάλιστα, μικρά παιδιά κυκλοφορούν ανάμεσα σε στοίβες σκουπιδιών. Οι τοπικές Αρχές φαίνεται ότι δεν μπορούν να διαχειριστούν τον όγκο των σκουπιδιών, με αποτέλεσμα οι διαμένοντες στο ΚΥΤ και οι εργαζόμενοι εκεί να κινδυνεύουν από μολυσματικές ασθένειες.
![kali3.jpeg kali3.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/kali3.jpeg)
Οι υπάλληλοι του Δήμου προσπαθούν αλλά φαίνεται ότι δεν αρκούν. Καθημερινά μετανάστες μαζεύουν σκουπίδια τις πρωινές ώρες αλλά –όπως λένε- δεν έχουν που να τα εναποθέσουν. Έτσι τα βάζουν μέσα σε μεγάλες μαύρες σακούλες, τις οποίες όμως δεν έχουν παρά να τις αφήσουν λίγα μέτρα μακριά από το ΚΥΤ. Όταν φυσάει αέρας τα σκουπίδια γεμίζουν τον τόπο.
![kali4.jpeg kali4.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/kali4.jpeg)
![kalikali.jpeg kalikali.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/kalikali.jpeg)
Ο γιατρός και αντιπεριφερειάρχης Δημόσιας Υγείας και Μέριμνας, Παντελής Βρουλής, δηλώνει στο ethnos.gr ότι «η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Σε ένα κέντρο που θα έπρεπε να φιλοξενεί 1000 ανθρώπους βρίσκονται σήμερα 6.700 άτομα. Προσωπικά είχα προειδοποιήσει από το καλοκαίρι το Δήμο για το θέμα των σκουπιδιών. Λόγω του υπερπληθυσμού δημιουργούνται στοίβες από σκουπίδια δίπλα από σκηνές μεταναστών.
![bazo.jpeg bazo.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/bazo.jpeg)
Είμαστε τυχεροί που λόγω του κρύου δεν ευνοείται η εξάπλωση μολυσματικών ασθενειών. Στο βόρειο Αιγαίο είχαμε μόνο κάποια κρούσματα μηνιγγίτιδας και ανεμοβλογιάς. Όπως μας έχει πει ο αρμόδιος υπουργός κ. Μηταράκης έχουν βρεθεί οι τοποθεσίες για καινούργια κέντρα, μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Το εάν θα είναι ανοιχτά ή κλειστά δεν έχει σημασία. Σημαντικό είναι και ότι θα επιταχυνθούν οι διαδικασίες για το άσυλο και θα γίνονται εφεξής άμεσες επιστροφές των εισερχομένων. Βέβαια οι περίπου 60.000 άνθρωποι που βρίσκονται ήδη στην Ελλάδα θα εγκλωβιστούν εδώ».
![received_179197963323904.jpeg received_179197963323904.jpeg](/sites/default/files/images/2020/02/received_179197963323904.jpeg)
Κουρσκ: Η Ουκρανία ελέγχει 1.150 τετραγωνικά χιλιόμετρα ρωσικού εδάφους και την πόλη Σούτζα – Και βρετανικά άρματα στην εισβολή
Δένδιας από Τήνο: Βαδίζουμε για τις ισχυρότερες Ένοπλες Δυνάμεις που είχαμε ποτέ
Φρίκη στην Ινδία για το βιασμό και τη δολοφονία νεαρής γιατρού: Μαζικές διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις
Δείτε βίντεο: Στις παραλίες όσοι Αθηναίοι έμειναν στην Αθήνα το Δεκαπενταύγουστο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr