Θεσσαλονίκη: Έστησαν στρατιωτικές σκηνές έξω από νοσοκομείο
Λόγω της χωροταξίας του νοσοκομείου αυτή ήταν η πιο ενδεδειγμένη λύση για να μην έρχονται οι ασθενείς με πυρετό σε επαφή με άλλους ασθενείς🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![(Eurokinissi)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/697a3ed6-edf4-4001-81ea-498f9a0f69e8.jpg)
Δύο στρατιωτικές σκηνές στήθηκαν έξω από το νοσοκομείο του Αγίου Παύλου για να λειτουργήσουν σαν «αίθουσες αναμονής» σε εμπύρετα περιστατικά καθώς μπορεί να θεωρούνται «ύποπτα» για κορονοϊό.
Όπως εξήγησε ο διοικητής του νοσοκομείου Αγίου Παύλου Οδυσσέας Κατσάκας, λόγω της χωροταξίας του νοσοκομείου αυτή ήταν η πιο ενδεδειγμένη λύση για να μην έρχονται οι ασθενείς με πυρετό σε επαφή με άλλους ασθενείς. «Στήθηκαν δύο σκηνές, χωρητικότητας 4 ατόμων έκαστη, από την είσοδο που βρίσκεται από την πλευρά της οδού Εθνικής Αντιστάσεως.
Εκεί είναι η είσοδος για το ιατρείο εμπύρετων περιστατικών όπου βρίσκεται μια νοσηλεύτρια και παίρνει θερμοκρασία, το ιστορικό του ασθενούς κτλ. Αν λοιπόν υπάρξει μεγαλύτερη προσέλευση και ο καιρός δεν είναι καλός, τότε οι άνθρωποι αυτοί θα περιμένουν στις σκηνές, όπου θα κάθονται με τέτοιο τρόπο και απόσταση, ώστε να είναι ασφαλείς», εξήγησε ο κ. Κατσάκας.
![skhnes-2.jpg skhnes-2.jpg](/sites/default/files/images/2020/03/skhnes-2.jpg)
![skhnes-3.jpg skhnes-3.jpg](/sites/default/files/images/2020/03/skhnes-3.jpg)
Τι γνωρίζουμε για το πρώτο κρούσμα mpox στην Ευρώπη: Η διαφορά της νέας επικίνδυνης παραλλαγής από τις προηγούμενες
Η εγκληματική ομάδα που τον οδήγησε στο θάνατο τον Μάθιου Πέρι: Του έδωσαν 20 φιαλίδια κεταμίνης σε 2 μήνες
Αττική ώρα μηδέν: Οικολογική τραγωδία μετά τις φωτιές – Στάχτη το 37% των δασών σε 8 χρόνια
Αποκλεισμός-σοκ της ΑΕΚ απ' τη Νόα! Η Ένωση άργησε να... ξυπνήσει και έμεινε οριστικά εκτός Ευρώπης!
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr