«Πρώτη φορά μαμά» η Χριστίνα Κοντοβά: Το συγκινητικό μήνυμα για την μικρή Έιντα
Η σχεδιάστρια Χριστίνα Κοντοβά ανέβασε στο Instagram μια πολύ τρυφερή φωτογραφία με το κοριτσάκι της κι έγραψε: «Πρώτη φορά μαμά»🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Χριστίνα Κοντοβά (Instagram)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/073ea06b-8405-4d46-82d0-9271b2d7497c.jpg)
Σήμερα (9/5) είναι η Γιορτή της Μητέρας και η Χριστίνα Κοντοβά βρίσκεται στην Ουγκάντα για την ολοκλήρωση των διαδικασιών υιοθεσίας της μικρής Έιντα. Η σχεδιάστρια ανέβασε στο Instagram μια πολύ τρυφερή φωτογραφία με το κοριτσάκι της κι έγραψε: "Πρώτη φορά μαμά #mothersday #adoptingada". Η Χριστίνα Κοντοβά τους τελευταίους μήνες ζει στην Ουγκάντα, όπου έγινε μητέρα ενός ανάδοχου κοριτσιού, της Έιντα, για τo οποίo έχει ξεκινήσει τη διαδικασία υιοθέτησής τoυ.
Διαβάστε επίσης: Σίσσυ Χρηστίδου: Ήταν δεδομένο ότι θα βαπτίσω το παιδί της Χριστίνας Κοντοβά
«Ζω στην Καμπάλα για το κοριτσάκι που κρατώ στην αγκαλιά μου, για την οποία αυτή τη στιγμή είμαι ανάδοχη μητέρα εως ότου την υιοθετήσω. Είναι ένα ταξίδι που έχει ξεκινήσει πριν περίπου ένα χρόνο και είναι το ταξίδι της ζωής μου…. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς γεννήθηκε η επιθυμία μου να υιοθετήσω και δεν έχει σημασία. Έγινε όμως σκοπός μέσα απο τα ταξίδια μου στην Αφρική με την ActionAid (που δεν έχει καμία σχέση με υιοθεσίες αλλά έτσι ήρθα σε επαφή με την Αφρική και την αγάπησα) και μετά απο μια σειρά γεγονότων τον Φεβρουάριο του 2020 βρέθηκα στα γραφεία της Διεθνούς Κοινωνικής Υπηρεσίας στην Αθήνα για να ξεκινήσω τον φάκελο μου και την διαδικασία αξιολόγησης μου για υιοθεσία.
Ο φάκελος έφτασε στην Ουγκάντα το περασμένο καλοκαίρι και μπήκα σε λίστα ως υποψήφια θετή μητέρα. Λίγο καιρό μετά μπήκε στην ζωή μου η Έιντα. Η διαδικασία της αναδοχής στην Ουγκάντα διαρκεί περίπου 12 μήνες κατά τους οποίους θα πρέπει να μένω κυρίως στη χώρα.Αφού συμπληρωθεί ο χρόνος αναδοχής θα προχωρήσω σε επίσημη υιοθεσία. Είναι δύσκολη διαδικασία και ταυτόχρονα μαγική. Χρειάστηκα αποθέματα δύναμης που δεν ήξερα ότι έχω, μου γεννήθηκαν πρωτόγνωρα συναισθήματα, έχω λυγίσει πολλές φορές αλλά έχω αυτή την αγκαλιά! Και τους δικούς μου ανθρώπους που είναι πάντα εκεί… στην άλλη άκρη της γραμμής… Μακριά αλλά πάντα κοντά! Και τους επόμενους μήνες θα ζω στην Ουγκάντα» έγραψε στην ανάρτησή της.
Διαβάστε επίσης: Χριστίνα Κοντοβά: Ενα χρόνο στην Ουγκάντα για να υιοθετήσει τη μικρή Ειντα - Φωτογραφία
Διαβάστε επίσης: Τζώνη Καλημέρης – Χριστίνα Κοντοβά: Θετικοί στον κορονοϊό, δεν κάνουν το τεστ
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr