Μιχάλης Κωνσταντινίδης: Έκανε μινιατούρες τους ήρωες των ημερών και τους πήγε στη θάλασσα
Ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης «χτυπά» τον κορονοϊό με την τέχνη, αφού δημιούργησε μινιατούρες γιατρούς και νοσηλευτές και τους... πήγε βόλτα στη θάλασσα🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/fc49e895-76a2-4710-87ce-55af6dcd3546.jpg)
Όταν η ευγνωμοσύνη ξεχειλίζει, η έκφρασή της μπορεί να πάρει ευρηματική μορφή και κυρίως άμα είσαι καλλιτέχνης. Όπως στην περίπτωση του 39χρονου ηθοποιού και σκηνοθέτη, Μιχάλη Κωνσταντινίδη. Χρησιμοποίησε την παραλία της Θεσσαλονίκης ως σκηνικό για να στήσει μία εγκατάσταση από μινιατούρες νοσηλευτές.
Με αυτόν τον τρόπο προσπάθησε να πει τον δικό του «ευχαριστώ» σε όσους αγωνίζονται καθημερινά στα νοσοκομεία για να βοηθήσουν στη μάχη κατά του κορονοϊού. Ανάμεσά τους, και ο αδελφός του ο Νίκος.
Ο Μιχάλης είναι ευαισθητοποιημένος από μικρός στα θέματα υγείας. Η μητέρα του παλεύει επί δεκαπέντε χρόνια με το συστηματικό ερυθηματώδη λύκο. Ένα αυτοάνοσο που ταλαιπωρεί πολύ τους πάσχοντες. Γι' αυτό άλλωστε θύμωσε πολύ όταν πλήθος συμπολιτών μας έσπευσε στα φαρμακεία και άδειασε ανεύθυνα τα ράφια από το φάρμακο που περιέχει τη δραστική ουσία χλωροκίνη, που χρησιμοποιείται από ασθενείς με λύκο.
Η δέσμευση Μητσοτάκη για επιδότηση στο ρεύμα και οι αιχμές: Τα μηνύματα για Βόρεια Μακεδονία και Κυπριακό
«Πονοκέφαλος» τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Πόσο πιο ακριβά είναι σε σχέση με πέρυσι - Πού θα κάνουν τελικά διακοπές οι Έλληνες
Χρόνια πίσω η Ελλάδα στη διαχείριση αποβλήτων: Πώς κινδυνεύει να παγιδευτεί στα «δίχτυα» της κοστοβόρου καύσης
Καθημερινές ιστορίες εργασιακής τρέλας: Ο εργοδότης της κατέβαλλε αποζημίωση γιατί έβηξε σκόπιμα πάνω της κατά την πανδημία
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr