Γιώργος Παπαγεωργίου: Οι Polkar στο Σταυρό του Νότου Club για περιορισμένες εμφανίσεις
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Γιώργος Παπαγεωργίου](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/5e27a298-520e-4be5-bc51-09ed89aa9ca5.jpg)
Οι Polkar, έπειτα από δύο χρόνια επιστρέφουν στο Σταυρό του Νότου και όλα μοιάζουν σαν όνειρο. Έχοντας κερδίσει τον τίτλο «ροκ σταρ με το στανιό» και χαρακτηριστεί ως «η feelgood εμπειρία που δεν πρέπει να χάσεις», οι Polkar έρχονται με φόρα, για να παρουσιάσουν ένα στραφταλιζέ πανηγύρι μέχρι τελικής πτώσης.
Ο αεικίνητος Γιώργος Παπαγεωργίου και οι Βαλκάνιοι της καρδιάς του μαζί με τις τρομπέτες, τα γιουκαλίλι και τις πανηγυρτζίδικες μελωδίες τους, θα βρίσκονται από το Σάββατο 11 Δεκεμβρίου και κάθε Σάββατο για περιορισμένες εμφανίσεις στο Σταυρό του Νότου club, σε μια γιορτή για τη μουσική και το αβάσταχτο ντιριντάχτα που δεν πρέπει να χάσεις.
Οι Polkar είναι οι Γιάννης Κυρατσός στην ηλεκτρική κιθάρα, Λάζαρος Πλιάμπας στα τύμπανα και στα κρουστά, Γιάννης Μπέλος στο ηλεκτρικό μπάσο, Γιώργος Αβραμίδης στην τρομπέτα, Μιχάλης Καρανίκος στο τρομπόνι και Γιώργος Παπαγεωργίου στη φωνή.
Λίγα λόγια για τους Polkar
Με μουσική που χαρακτηρίζεται ως «πανηγυρτζίδικη balkan», oι Polkar ξεκίνησαν ως το μουσικό συγκρότημα του ηθοποιού Γιώργου Παπαγεωργίου έχοντας δίπλα του τον μουσικό Γιάννη Κυρατσό. Πήραν το όνομα τους μετά από ένα ταξίδι της μπάντας στη Σερβία το 2013. Στα σλάβικα «polkar» σημαίνει «μεθυσμένος χορευτής που τραγουδάει φάλτσα». Στα live τους έχουν ως άξονα τη δημιουργία μιας ανοιχτής μουσικοθεατρικής performance σε διαδραστική επικοινωνία με το κοινό, περνώντας αβίαστα από όλα τα μουσικά είδη που τους αφορούν.
Δημιουργήθηκαν πριν από 7 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη για τον ήχο τους, τον βαρύ βαλκανικό αέρα και τα ένδοξα χρόνια των ‘90s που μεγάλωσαν στα μουσικά προβάδικα στα Άνω Λαδάδικα.
Έχουν κυκλοφορήσει δύο δισκογραφικές εργασίες, με τίτλους «Όλα αρχίζουν» και «4+1 τραγούδια για αγκαλιές» με τραγούδια που έχουν ξεχωρίσει τα «Όλα αρχίζουν», «Το τραγούδι της καλής παντρειάς», «Caribbean girl», «Love me tonight», «Ο δεσμός» παρέα με την κομπανία κανταδόρων «Τροβαδούροι της παλιάς Αθήνας», «Αθήνα» και άλλα. Το τραγούδι «Η ζωή μου είναι σκατά» κυκλοφόρησε ανεξάρτητα ως solo project του Γιώργου Παπαγεωργίου σε συνεργασία με τον Σπύρο Γραμμένο, συγκεντρώνοντας ενθουσιώδη αποδοχή στο Youtube.
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr