Street art από το Μεξικό στον σταθμό ΗΣΑΠ «Ειρήνη»
Καλλιτέχνες του δρόμου από το Μεξικό και την Ελλάδα συναντήθηκαν για ένα πρωτότυπο πρότζεκτ φιλίας.🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![(ΑΠΕ-ΜΠΕ/Αλέξανδρος Βλάχος)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/3b1834de-edf6-4556-9cac-34659801af0d.jpg)
Με πολύχρωμα γκράφιτι από το εξωτικό Μεξικό γέμισε ο Σταθμός του ΗΣΑΠ «Ειρήνη» στο πλαίσιο της πρώτης «Συνάντησης Νέων Ελλάδα - Μεξικό», ένα πεδίο διαλόγου και ανταλλαγής νέων καλλιτεχνών από τις δύο χώρες. Καλλιτέχνες από το Μεξικό, αλλά και την Ελλάδα, εκφράστηκαν με έργα street art σε τέσσερις τοίχους του σταθμού, μεταλαμπαδεύοντας τα δικά τους συναισθήματα για την ειρήνη!
Συγκεκριμένα, δύο Μεξικανοί, ο Αλφρέντο «Λίμπρε» Γκουτιέρες και ο Χαϊμέ Κάρμπο και δύο Ελληνες, ο Νίκο Νέσκε και ο Simple G αποτύπωσαν τις καλλιτεχνικές αναζητήσεις τους πάνω σ' αυτόν τον πρωτότυπο καμβά, με τον οποίο έρχονται σε οπτική επαφή καθημερινά χιλιάδες κάτοικοι της Αθήνας. Φυσικά, η θέση των τοιχογραφιών δεν είναι τυχαία. Έχει συμβολική σημασία γιατί ο σταθμός «Ειρήνη» αποτελεί τον σταθμό πρόσβασης στο Ολυμπιακό Στάδιο Αθηνών, ένα στάδιο που χτίστηκε για να συγκεντρώσει διαφορετικά έθνη, ώστε να γιορτάσουν τις κοινές τους αξίες φιλίας, ομόνοιας και ειρήνης.
Το δρώμενο άνοιξε ένα κανάλι επικοινωνίας για ιδέες και καλλιτεχνικές προτάσεις με σκοπό την δημιουργία νέων πολιτισμικών σχέσεων μεταξύ της νεολαίας των δύο εθνών και διοργανώθηκε από την Πρεσβεία του Μεξικού στην Ελλάδα, με την υποστήριξη της Μεξικανικής Υπηρεσίας Διεθνούς Συνεργασίας για την Ανάπτυξη (AMEXCID), της Σταθερές Συγκοινωνίες Α.Ε. (ΣΤΑΣΥ) και της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.
![eirini_Hsap1.jpg Σταθμός Ειρήνη, ΗΣΑΠ](/sites/default/files/images/2018/10/20181978.jpg)
Τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση της Πρεσβείας του Μεξικού για την παρουσίαση των γκράφιτι, στην οποία παραβρέθηκαν ο Μεξικανός πρέσβης Ντανιέλ Ερνάντες-Γιόζεφ, ο πρόεδρος των Σταθερών Συγκοινωνιών (ΣΤΑΣΥ) Σταύρος Στεφόπουλος, ενώ την υπουργό Πολιτισμού Μυρσίνη Ζορμπά, εκπροσώπησε η κυρία Μάτα Κωνσταντάκη.
![eirini_Hsap2.jpg ΗΣΑΠ σταθμός Ειρήνη](/sites/default/files/images/2018/10/20187388.jpg)
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι πρέσβεις της Χιλής, της Βενεζουέλας, της Βραζιλίας και του Παναμά.
Κουρσκ: Η Ουκρανία ελέγχει 1.150 τετραγωνικά χιλιόμετρα ρωσικού εδάφους και την πόλη Σούτζα – Και βρετανικά άρματα στην εισβολή
Δένδιας από Τήνο: Βαδίζουμε για τις ισχυρότερες Ένοπλες Δυνάμεις που είχαμε ποτέ
Φρίκη στην Ινδία για το βιασμό και τη δολοφονία νεαρής γιατρού: Μαζικές διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις
Δείτε βίντεο: Στις παραλίες όσοι Αθηναίοι έμειναν στην Αθήνα το Δεκαπενταύγουστο
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr