Εκλογές 2019: Ο υπουργός Εσωτερικών Αλέξης Χαρίτσης ψήφισε στην Καλαμάτα
Στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας, και στα εκλογικά τμήματα 135Α και 135Β, ψήφισε ο υπουργός Εσωτερικών Αλέξανδρος Χαρίτσης για τις ευρωεκλογές και τις αυτοδιοικητικές εκλογές🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Αλέξης Χαρίτσης/Eurokinissi](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/899a9e84-81d0-4997-9b09-1a13f219c052.jpg)
Ξεκίνησε η ψηφοφορία σε όλη τη χώρα, δήλωσε ο κ. Χαρίτσης μετά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος, επισημαίνοντας ότι είναι η πρώτη φορά που το κράτος καλείται να οργανώσει τετραπλές εκλογές και έχει κινητοποιηθεί το σύνολο του κρατικού μηχανισμού, ενώ εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά. Λόγω των τετραπλών εκλογών, όπως είπε, για την αποφυγή συνωστισμού, αλλά και για τη διευκόλυνση του έργου των δικαστικών αντιπροσώπων, οι ψηφοφόροι ψηφίζουν σε δύο γειτονικά τμήματα.
Έκανε λόγο για μια κρίσιμη πολιτική διαδικασία για την Ευρώπη, που είτε θα γίνει πιο δημοκρατική είτε θα πάψει να υπάρχει, καθώς οι ευρωπαϊκοί λαοί καλούνται να πάρουν κρίσιμες αποφάσεις -όπως ανέφερε χαρακτηριστικά- κρίσιμη και για την τοπική αυτοδιοίκηση, ώστε να εκφραστεί η βούληση των πολιτών. Αποχωρώντας από το εκλογικό τμήμα ευχήθηκε σε όλους «καλή ψήφο» και εξέφρασε την πεποίθηση ότι οι πολίτες θα προσέλθουν μαζικά στις κάλπες για να δώσουν μια ξεκάθαρη, αριστερή αντιφασιστική απάντηση στο φάσμα της ακροδεξιάς που πλανάται πάνω από την Ευρώπη.
Πρόγνωση Μαρουσάκη: Κορυφώνεται ο καύσωνας με 43αρια - Ποιες περιοχές θα χτυπήσουν «κόκκινο»
Αντιδράσεις βουλευτών της ΝΔ στο διορισμό Φουντεδάκη στην Αρχή Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής – Ματαιώθηκε η ακρόαση
Κύκλωμα εκβιαστών: Ο «Αρκούδος» και οι τρεις υπαρχηγοί του - Το βαρύ κατηγορητήριο σε βάρος των μελών της συμμορίας
Αμερικανίδα «εκτέλεσε» τον εθνικό ύμνο των ΗΠΑ και σόκαρε το κοινό – Είπε πως ήταν μεθυσμένη
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr