Ελεονώρα Μελέτη: «Για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα πίστευα ότι είμαι χαζή»
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/b739ac19-cfb0-42d2-b38c-1904316a27d4.jpg)
Σε μια εξομολόγηση προχώρησε η Ελεονώρα Μελέτη στη εκπομπή «Black box» με την Μάγκυ Δούση στο πρόγραμμα του Attica Tv, το βράδυ της Κυριακής. Η γνωστή παρουσιάστρια, η οποία θα είναι υποψήφια στις φετινές Ευρωεκλογές, αναφέρθηκε στη σύγκρουση με τα στερεότυπα που η ίδια αισθάνθηκε να έρχεται τόσο την περίοδο που παρουσίαζε τον Πρωινό Καφέ όσο και αρκετά νωρίτερα.
«Πίστευα ότι είμαι χαζή, βαθιά χαζή, επειδή είμαι ξανθιά»
«Πολλές φορές συνειδητοποιείς ότι έχεις να κάνεις με στερεότυπο όταν καλείσαι να το υπηρετήσεις και υπάρχει μια σύγκρουση μαζί του. Και έχω κληθεί να το υπηρετήσω, βλέπε Πρωινός Καφές, αλλά και με έχει επηρεάσει στερεότυπο που υπάρχει σε σχέση με τον εαυτό μου.
Δηλαδή για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα πίστευα ότι είμαι χαζή, βαθιά χαζή, επειδή είμαι ξανθιά. Εγώ έχω γεννηθεί φυσική ξανθιά, βαθιά ξανθιά. Ήταν λοιπόν μια περίοδος πολύ έντονη, που πήγαινα σχολείο, σε μια τρυφερή ηλικία μιας και ήμουν στην προεφηβεία, που τα ανέκδοτα για τις ξανθιές έδιναν και έπαιρναν. Υπήρχε αυτό το στερεότυπο ότι είμαστε χαζές ξανθιές» υπογράμμισε η Ελεονώρα Μελέτη.
«Μάλιστα μου είχε δημιουργηθεί τέτοιο άγχος που επιζητούσα και έκανα τεστ νοημοσύνης για να δω αν πραγματικά επιβεβαιώνεται το στερεότυπο. Δηλαδή με αυτό θέλω να πω πόσο βαθιά μπορεί να μας επηρεάσει ένα στερεότυπο, βιωματικά, όταν το ζούμε» σημείωσε η Ελεονώρα Μελέτη.
Άφαντοι οι σαμποτέρ του σιδηροδρομικού δικτύου στο Παρίσι - «Τρέχουν» οι έρευνες των Αρχών
Οι Gojira έγραψαν Ιστορία: Όταν η metal μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και... αποκεφάλισε Αντουανέτες — Η μπάντα-προστάτης του περιβάλλοντος
Πρώτο στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών το Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας - Ποια τμήματα τους προσελκύουν
Η στιγμή που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντοπίζει τη μητέρα του στο πλήθος που έβλεπε την Τελετή Έναρξης
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr