Εκεί που λατρεύτηκε η Νέμεσις και περπάτησε ο Ηρώδης Αττικός εμπνέονται οι Έλληνες ζωγράφοι
1ο Συμπόσιο Ζωγραφικής - Μαραθώνας, φως και χρώμα στην Ιστορία: Τριάντα ζωγράφοι δημιούργησαν στους αρχαιολογικούς χώρους σε Ραμνούντα και Μπρεξίζα και εκθέτουν τα έργα τους στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα🕛 χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά ┋
![Έκθεση ζωγραφικής σε Μαραθώνα, Ραμνούντα, Μπρεξίζα / foto Tam Skouras copyright ethnos.gr](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/3c9bffc9-62ec-4620-b48b-57677de242d0.jpg)
Σημαντικοί ζωγράφοι και νέοι καλλιτέχνες συμμετέχουν στο 1ο Συμπόσιο Ζωγραφικής που γίνεται στο Μαραθώνα με θέμα «Μαραθώνας, φως και χρώμα στην Ιστορία». Τριάντα καλλιτέχνες από όλη την Ελλάδα συγκεντρώθηκαν στους αρχαιολογικούς χώρους του Μαραθώνα, της Ραμνούντας και της Μπρεξίζας και εκεί συνέθεσαν τα δημιουργήματα τους το διήμερο 15 και 16 Μαΐου.
Οι δημιουργίες τους εκτίθενται στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Μαραθώνα. Μεταξύ των δημιουργών είναι και η 17χρονη Αλίκη Βασάλου που κατέθεσε μία εντυπωσιακή δημιουργία.
![0187.jpg 0187.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0187.jpg)
Ζωγραφική μέσα στους αρχαιολογικούς χώρους
Πρόκειται για μία πρωτοπόρα ιδέα και καινοτόμα καλλιτεχνική παρουσίαση με στόχο την προώθηση και προβολή των εικαστικών τεχνών. Δίνεται η ευκαιρία σε έμπειρους αλλά και σε νέους ζωγράφους να εκφραστούν και να αναπτύξουν τον εικαστικό διάλογο αλλά και να εδραιώσουν τα καλλιτεχνικά και πολιτιστικά δρώμενα και μάλιστα μέσα στους επιβλητικούς και ιστορικούς χώρους.
![0230.jpg 0230.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0230.jpg)
Το ιερό των Αιγυπτίων Θεών
Στη Μπρεξίζα βρίσκεται το Ιερό των Αιγυπτίων Θεών. Είναι αρχαίο ιερό και χώρος αρχαιολογικού ενδιαφέροντος που βρίσκεται δίπλα στο Μικρό Έλος της Μπρεξίζας, στη σημερινή Νέα Μάκρη.
![0216.jpg 0216.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0216_0.jpg)
Ο Ηρώδης από το Μαραθώνα
Θεωρείται ότι χτίστηκε από τον Ηρώδη τον Αττικό το 160 π.Χ. Ο Ηρώδης επέλεξε το Μαραθώνα για την ίδρυση του ιερού γιατί ήταν ο τόπος καταγωγής και διαμονής του. Πιθανόν το συγκρότημα να βρισκόταν μέσα στα όρια του κτήματος που κατείχε στην περιοχή.
![0193.jpg 0193.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0193.jpg)
Η πόλη της Νέμεσις
Ο Ραμνούς ή Ραμνούντας ήταν αρχαίος οικισμός - πόλη και δήμος της Αιαντίδας (περιοχή της Αρχαίας Αττικής και φυλή της αρχαίας Αθήνας. Τα εντυπωσιακά ερείπιά του να βρίσκονται βορειοδυτικά του σύγχρονου οικισμού της Αγίας Μαρίνας Γραμματικού του Δήμου Μαραθώνος στην ανατολική ακτή της Αττικής. Στο Ραμνούντα υπήρχε λατρευτικός χώρος της αδυσώπητα εκδικητικής θεάς Νέμεσις.
![0194.jpg 0194.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0194.jpg)
Πέρασε κάθε προσδοκία...
«Ειλικρινά δεν περιμέναμε να πάρει τόσο μεγάλες διαστάσεις αυτή η πρωτοβουλία μας. Αισθάνομαι μεγάλη χαρά και τύχη που καταφέραμε να υλοποιήσουμε αυτό το εγχείρημα. Συμμετέχουν πολλοί και αξιόλογοι ζωγράφοι. Εχουν καταθέσει πλούσιο υλικό και είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ενισχύσουμε πάλι τα εικαστικά δρώμενα», δήλωσε στο ethnos.gr ο Μάριος Αρμάος πρόεδρος του συλλόγου Μarathon Art Festival.
![0186.jpg 0186.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0186.jpg)
Ανοικτή μέχρι 30 Μαΐου
Η έκθεση έκανε τα αποκαλυπτήρια της το Σάββατο 22 Μαΐου και θα λειτουργήσει μέχρι την Κυριακή 30 του μήνα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα. Δεν αποκλείεται όμως λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος που συγκεντρώνει να υπάρξει ολιγοήμερη παράταση.
![0225.jpg 0225.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0225.jpg)
Δε μείναμε σε χειμερία νάρκη
«Το σημαντικό είναι πως μετά από μία μακρά περίοδο καραντίνας δε μείναμε σε χειμερία νάρκη. Στους ιερούς χώρους του Μαραθώνα καλλιτέχνες και επισκέπτες συναντιούνται και δημιουργούν μία μεγάλη δυναμική που μας δίνει το έναυσμα για να θέσουμε ως στόχο την καθιέρωση αυτής της έκθεσης ως έναν θεσμό για τον τόπο μας αλλά και για τα πολιτιστικά δρώμενα», συμπλήρωσε ο Μάριος Αρμάος.
![0229.jpg 0229.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/0229.jpg)
Βοήθεια από τις αρχαιολογικές υπηρεσίες
Καθοριστική ήταν η συμβολή των αρχαιολογικών υπηρεσιών. Όπως τόνισε ο Μάριος Αρμάος «το συμπόσιο ζωγραφικής υποστηρίχθηκε από τη Γενική διευθύντρια κλασικών και Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Ανατολικής Αττικής Ελένη Ανδρίκου, και τις αρχαιολόγους Ειρήνη Χαριτάκη και Βασιλική Σκαράκη και φυσικά τις ευχαριστούμε για την πολύτιμη συμβολή τους αλλά και την επιστημονική καθοδήγηση τους».
![390058787.jpg 390058787.jpg](/sites/default/files/images/2021/05/390058787.jpg)
Πανελλήνιες: Γρίφος η συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου για τους 110.000 υποψήφιους
Πρώτη δήλωση Λουκασένκο: Κακοί άνθρωποι προσπαθούν να «πνίξουν» τη Λευκορωσία
Ενοίκια: Ποιοι απαλλάσσονται από τα μισθώματα Μαΐου, Ιουνίου-Αναλυτικά όλοι οι ΚΑΔ
Αναβρασμός στο Άγιο Όρος: Ζητούν στοιχεία για την επέμβαση της ΕΛ.ΑΣ. ενώ οι προθεσμίες πιέζουν
Ντέμη Γεωργίου: Συγκινεί το «αντίο» της συντρόφου της – «Μου έκοψες το χαμόγελο»
Γαλλία: Δεν έδινε κανείς το χέρι σε ακροδεξιό βουλευτή - Τον απέφυγαν ακόμα και με «πέτρα - ψαλίδι - χαρτί»
Νίνο: Μιλά πρώτη φορά για το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει - Τι είπε για τη σχέση του με τη Josephine
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr