Στον... αέρα τα spots του 60ού Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (pics+vid)
Ο Βασίλης Κεκάτος σκηνοθετεί τα spots της φετινής επετειακής διοργάνωσης🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/5a7a29d4-a27a-4ba7-afe1-77b1fe82c094.jpg)
Στον σκηνοθέτη Βασίλη Κεκάτο, βραβευμένο με Χρυσό Φοίνικα μικρού μήκους για την ταινία «Η Απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς», ανέθεσε το 60ό Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης τη δημιουργία των φετινών σποτ που θα υποδέχονται το κοινό στις κινηματογραφικές αίθουσες.
Θέλοντας να ευχηθεί «χρόνια πολλά» στη διοργάνωση, ο Βασίλης Κεκάτος δημιούργησε τέσσερα τρυφερά, κινηματογραφικά και συγκινητικά σποτάκια, σε παραγωγή Ελένης Κοσσυφίδου, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ωνάση.
«Σκεπτόμενος πως, όταν γιορτάζει ένα φεστιβάλ γιορτάζει και η πόλη του, ο μόνος τρόπος που μπόρεσα να προσεγγίσω την πόλη της Θεσσαλονίκης ήταν η ευαισθησία» σημειώνει ο σκηνοθέτης για τα σποτ, στα οποία όλοι οι πρωταγωνιστές του εύχονται και δέχονται χρόνια πολλά. Και συνεχίζει: «Αναγνωρίζω τη Θεσσαλονίκη σε πολλά ακόμη πρόσωπα και σώματα, κάθε φορά όμως αυτό που θα επέλεγα να κάνω θα ήταν να την κοιτάξω με ζεστασιά και να της ευχηθώ χρόνια πολλά μέσα από όλους αυτούς τους χαρακτήρες και τις φωνές που το σινεμά μου δίνει τη δυνατότητα να κατοικήσω, έστω και για μερικές στιγμές».
Μάχη με τις φλόγες στο Σοφικό Κορινθίας, τρεις πυροσβέστες στο νοσοκομείο – Φωτιές σε Εύζωνες Κιλκίς και Μεσσηνία
Θεσσαλία: Το αργότερο έως τις αρχές Αυγούστου στον αέρα οι διαγωνισμοί για τα έργα αποκατάστασης
Φωτιά δίπλα στο νοσοκομείο Δράμας προκάλεσε αναστάτωση: Απομακρύνθηκαν προληπτικά ασθενείς
Η νέα απάντηση του Αντώνη Ρέμου στις κατηγορίες για φοροδιαφυγή: «Η αλήθεια πάντα στο τέλος λάμπει»
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr