Αθλητισμός|23.12.2018 17:14

Basket League: Με κεκτημένη ταχύτητα ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός

Μενέλαος Σεβαστιάδης

Το ντέρμπι των, μέχρι πριν λίγη ώρα, ισόβαθμων Ολυμπιακού και Περιστερίου στο ΣΕΦ κράτησε περίπου 15 λεπτά, αλλά στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν την ανωτερότητά τους, έφτασαν στη νίκη με 92-69 και υποχρέωσαν το Περιστέρι στην δεύτερη ήττα του, στην 10η αγωνιστική της Basket League, φτάνοντας οι ίδιοι στο 9-1.

Το πρώτο 15λεπτo ήταν το διάστημα στο οποίο η εντυπωσιακή ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κυριάρχησε και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 19 πόντων (19-38).

Από εκείνο το σημείο ο φορμαρισμένος Ολυμπιακός αντέδρασε, με τον Αξελ Τουπάν να σημαίνει την αντεπίθεση μείωσε σε 42-48 στο ημίχρονο και με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, με επί μέρους σκορ 32-10, προηγήθηκε με 74-58 και είχε αποκαταστήσει την τάξη φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση με 92-69.