Αθλητισμός|28.01.2021 23:20

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74-76: Εκανε «χαρακίρι» στο φινάλε

Επειτα από μια συγκλονιστική μάχη ο Ολυμπιακός παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε, ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ με 76-74 κι έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος στη μάχη για την είσοδο στην οχτάδα της Euroleague καθώς υποχώρησε στο 11-12, σε αντίθεση με τους Καταλανούς που βρίσκονται στην κορυφή με 17-6.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό κι είχε τρομερή εξέλιξη στο φινάλε καθώς ένα λεπτό πριν από τη λήξη ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα αλλά ένα κλέψιμο του Καλάθη σε λάθος του Σλούκα, κι ένα φάουλ στον Χίγκινς στα 6,3'' από το φινάλε που προκάλεσε έκρηξη διαμαρτυριών από τους Ερυθρόλευκους και τεχνική ποινή, έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία για να παραμείνει ζωντανός, αλλά στην τελευταία μοιραία επίθεση ο Σπανούλης έκανε airball σε τρίποντο, ο αμαρκάριστος Μάρτιν αστόχησε στο follow, όπως και ο Σλούκας αν και ήταν μόνος κάτω από το καλάθι, ενώ ο Πρίντεζης μολονότι σκόραρε, το καλάθι του σημειώθηκε εκτός χρόνου και η ήττα δεν αποφεύχθηκε.

Η τελευταία χαμένη ευκαιρία

To ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο ματς ήταν δυναμικό σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που άρχισε νωχελικά και βρέθηκε νωρίς-νωρίς στο 0-7 και στο 2-13, προτού ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 12-21 και τους Ερυθρόλευκους να μετρούν έξι λάθη και 0/6 στα τρίποντα. Ιδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Καταλανούς να διατηρούν διαρκώς μια διαφορά ασφαλείας καθώς ο Ολυμπιακός αν και βελτιώθηκε, δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημίχρονο στο -10 (30-40). Με 1/12 τρίποντα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε στην τρίτη περίοδο και γρήγορα, μάζεψε τη διαφορά αρχικά στους πέντε πόντους 41-46, ενώ στο 28' κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (47-46). Τελικά με τρίποντο του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο στο +3 (53-50), αφού πλέον βελτίωσε την άμυνά του και τα ποσοστά ευστοχίας του.

Ο Ολυμπιακός γρήγορα βρέθηκε στο +5 (59-54) αλλά η Μπαρτσελόνα έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (59-59). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν συναρπαστικό και οι μάχες στο παρκέ τρομερές δείχνοντας τη διάθεση και των δύο ομάδων για να κυριαρχήσουν. Ενα τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε τον Ολυμπιακό στο 65-61 αλλά ξανά η Μπάρτσα με πρωταγωνιστή τον Καλάθη επανήλθε. Λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός με δύο σερί καλάθια του Σπανούλη βρέθηκε στο +2 (74-72)

Ο Μίροτιτς ευστόχησε σε δύο βολές στα 44,5'' ισοφαρίζοντας 74-74 και στη συνέχεια ο Καλάθης έκανε το καθοριστικό κλέψιμο που έδωσε στην Μπαρτσελόνα τον χρόνο για την επίθεση, ενώ στα 6,3'' δόθηκε φάουλ πάνω στον Χίγκινς, απόφαση που έκανε έξαλλους τον Μπαρτζώκα και τους ανθρώπους του Ολυμπιακού στον πάγκο. Την ώρα που ο κόουτς των Πειραιωτών φώναζε «κρίνατε τον αγώνα με αυτή την απόφαση», οι διαιτητές του έδιναν τεχνική ποινή. Ο Μίροτιτς αστόχησε στην πρώτη και ο Χίγκινς έβαλε τις άλλες δύο, δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στους Καταλανούς (74-76).

Ο Ολυμπιακός είχε στα χέρια του την μπάλα για την τελευταία επίθεση με 6,3'' να απομένουν. Ωστόσο, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Μάρτιν αστόχησε σε follow, ο Σλούκας σε δεύτερο λέι απ και ο Πρίντεζης μολονότι σκόραρε, είχε ακουστεί η κόρνα της γραμματείας και το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο με την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και τον Ολυμπιακό να χάνει μια μοναδική ευκαιρία στο φινάλε...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)