Αθλητισμός|31.01.2021 18:14

Super League 2: Πλησίασε στην κορυφή η Παναχαϊκή, νίκες για Διαγόρα, Ιωνικό, Εργοτέλη

Η Παναχαϊκή και ο Διαγόρας πέτυχαν τις σημαντικότερες νίκες στο κυριακάτικο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Super League 2 και πλησίασαν στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται ο Λεβαδειακός. Παράλληλα, πολύτιμες νίκες πήραν και ο Ιωνικός με τον Εργοτέλη.

Η Παναχαϊκή ήταν ανώτερη και κυριάρχησε από το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Λάρισας στην AEL FC Arena. Πέτυχε δυο γκολ με τους Κουσκουνά και Γιούση και παρά την αποβολή του Λαρέα στο 47’ έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 3-0 χάρη σε γκολ του Κόκα στις καθυστερήσεις, ενώ η θεσσαλική ομάδα απώλεσε και πέναλτι στο 66' με τον Κολοβούρη, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι.

Την ίδια στιγμή, ο Διαγόρας με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε της Δόξας με 2-0 και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Δράμα. Ο Μπαστακός με σουτ άνοιξε το σκορ και ο Κοντοχρήστος με απευθείας φάουλ «σφράγισε» τη νίκη για τους Ρόδιους, αφήνοντας στο «μηδέν» τη Δόξα μετά από δύο αγώνες.

Ο Εργοτέλης με «χρυσή αλλαγή» τον Πατρινό, ο οποίος σκόραρε στο 64' το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με την ΑΕ Καραϊσκάκης και χάρισε τη νίκη στην κρητική ομάδα με 0-1. Την πρώτη του εντός έδρας νίκη (2-1) πανηγύρισε ο Ιωνικός στη Νίκαια που έκαμψε την αντίσταση του ΟΦ Ιεράπετρας. Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ, η ομάδα της Κρήτης ισοφάρισε με τον Μπαράτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά την τελική λύση έδωσε για τους γηπεδούχους ο Αμπούντ-Ομάρ.